| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe formularze podatku od spadków i darowizn

Nowe formularze podatku od spadków i darowizn

Nowe wzory formularzy podatku od spadków i darowizn będą obowiązywać od 23 października - wynika z rozporządzeń opublikowanych w Dzienniku Ustaw.

Chodzi o nowe wzory formularzy składanych przez podatników, którzy płacą podatek od spadków i darowizn: SD-3, SD-3/A oraz SD-Z2.

 

Zobacz w Internetowym Serwisie Ksiegowego nowe wzory formularzy w wersji aktywnej>>>

 

Wzory te określił minister finansów w dwóch rozporządzeniach z 26 września tego roku opublikowanych w Dzienniku Ustaw nr 216 z 11 października:

1) ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 26 września 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (Dz. U. z 11 października 2011 Nr 216 poz. 1278)

2) ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 26 września 2011 r. w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 11 października 2011 Nr 216 poz. 1276)

Zmiany w formularzach wynikają z dwóch nowelizacji: jednej dotyczącej kodeksu cywilnego oraz ustawy o podatku od spadków i darowizn (nowelizacja ta zacznie obowiązywać od 23 października 2011 r.) oraz drugiej - zmieniającej ustawę o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (ta obowiązuje od 1 września tego roku).

W nowych wzorach formularzy zostały uwzględnione przepisy dotyczące dysponowania majątkiem na wypadek śmierci; chodzi o tzw. zapis windykacyjny, dzięki któremu własność przedmiotu przechodzi na osobę wskazaną w testamencie (zapisobiorcę) już w chwili śmierci tego, kto testament spisał (testatora).

Druga zmiana wynika z faktu, że od 1 września 2011 r. osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej lub niebędące podatnikami VAT mogą posługiwać się numerem PESEL, a nie NIP. Teraz uwzględniono to również w formularzach dla podatku od spadków i darowizn.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK