| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe formularze podatku od spadków i darowizn

Nowe formularze podatku od spadków i darowizn

Nowe wzory formularzy podatku od spadków i darowizn będą obowiązywać od 23 października - wynika z rozporządzeń opublikowanych w Dzienniku Ustaw.

Chodzi o nowe wzory formularzy składanych przez podatników, którzy płacą podatek od spadków i darowizn: SD-3, SD-3/A oraz SD-Z2.

 

Zobacz w Internetowym Serwisie Ksiegowego nowe wzory formularzy w wersji aktywnej>>>

 

Wzory te określił minister finansów w dwóch rozporządzeniach z 26 września tego roku opublikowanych w Dzienniku Ustaw nr 216 z 11 października:

1) ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 26 września 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (Dz. U. z 11 października 2011 Nr 216 poz. 1278)

2) ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 26 września 2011 r. w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 11 października 2011 Nr 216 poz. 1276)

Zmiany w formularzach wynikają z dwóch nowelizacji: jednej dotyczącej kodeksu cywilnego oraz ustawy o podatku od spadków i darowizn (nowelizacja ta zacznie obowiązywać od 23 października 2011 r.) oraz drugiej - zmieniającej ustawę o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (ta obowiązuje od 1 września tego roku).

W nowych wzorach formularzy zostały uwzględnione przepisy dotyczące dysponowania majątkiem na wypadek śmierci; chodzi o tzw. zapis windykacyjny, dzięki któremu własność przedmiotu przechodzi na osobę wskazaną w testamencie (zapisobiorcę) już w chwili śmierci tego, kto testament spisał (testatora).

Druga zmiana wynika z faktu, że od 1 września 2011 r. osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej lub niebędące podatnikami VAT mogą posługiwać się numerem PESEL, a nie NIP. Teraz uwzględniono to również w formularzach dla podatku od spadków i darowizn.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »