| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od usług pogrzebowych fiskus bierze 8 proc. VAT

Od usług pogrzebowych fiskus bierze 8 proc. VAT

Wykopanie grobu oraz wykonanie nagrobka, a także jego renowacja są opodatkowane 8-procentową stawką VAT - potwierdziła Izba Skarbowa w Łodzi.

Branża pogrzebowa ma problemy z opodatkowaniem swoich usług od początku 2011 r., kiedy to zmieniły się przepisy o VAT, a wraz z nimi zakres preferencyjnego opodatkowania.

Najpierw okazało się, że urzędy skarbowe zaliczają transport zwłok nie do usług pogrzebowych, a do grupowania PKWiU 49.39 "Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany". To oznaczałoby, że transport zwłok jest opodatkowany stawką 23 proc.

Sprawę odkręcać musiał wiceminister finansów Maciej Grabowski, który w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 21285) uspokajał, że przewóz zwłok jest opodatkowany 8 proc. VAT niezależnie od tego, czy jest dokonywany w ramach kompleksowej usługi pogrzebowej, czy jako odrębna usługa transportowa sklasyfikowana w grupowaniu PKWiU 49.39.

Przedsiębiorcy z branży pogrzebowej nadal mają problem z opodatkowaniem swoich usług. Ich obawy rozwiewa najnowsza interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi, z 7 października 2011 r. (nr IPTPP2/443-287/11-4/AW).

Izba potwierdziła, że do usług pogrzebowych objętych 8 proc. VAT, zalicza się m.in.: wykonanie nagrobka, montaż kwatery, kompleksowe usługi polegające na montażu nagrobka i kwatery, odkrycie i zakrycia istniejącego nagrobka, wykonanie grobu ziemnego, wykonanie katakumb, renowację istniejącego nagrobka.

 

OFERTA 2012

Już w sprzedaży II tom książki: NOWE PKWiU - Stawki VAT w interpretacjach organów podatkowych

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »