| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Handel uliczny będzie karany

Handel uliczny będzie karany

Już w listopadzie zaczną obowiązywać nowe przepisy, które penalizują prowadzenie sprzedaży "na terenie należącym do gminy lub będącym w jej zarządzie poza miejscem do tego wyznaczonym przez właściwe organy gminy".

Dodany do Kodeksu wykroczeń art. 603 wprowadza nowy typ wykroczenia, polegający na prowadzeniu sprzedaży na terenie należącym do gminy lub będącym w jej zarządzie poza miejscem do tego wyznaczonym przez właściwe organy gminy. Czyn ten zagrożony będzie karą grzywny. Jednocześnie, na podstawie art. 603 § 2 K.w., możliwe będzie orzeczenie przepadku towarów przeznaczonych do sprzedaży, choćby nawet nie stanowiły one własności sprawcy.

Ustawa z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń została opublikowana 19 października w Dzienniku Ustaw (Dz. U. z 2011 Nr 224 poz. 1340) i wejdzie w życie po upływie 30 dni od daty ogłoszenia.

W założeniu ustawodawcy ma ona służyć ograniczeniu zjawiska nielegalnego handlu w miejscach do tego nie wyznaczonych i nie przygotowanych. Zdaniem projektodawcy (Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej „Przyjazne Państwo”), dotychczasowe przepisy Kodeksu wykroczeń dotyczące zakazu wykonywania działalności gospodarczej bez wymaganego zgłoszenia oraz tamowania bądź utrudniania ruchu na drodze publicznej nie zapewniają efektywnej eliminacji negatywnych zjawisk związanych z nielegalnym handlem. Parlament nie przyjął zaś propozycji wyłączenia spod tych sankcji handlu owocami leśnymi, grzybami i innymi płodami rolnymi poza administracyjną granicą miasta, ponieważ uznał, że może to osłabić skuteczność nowego unormowania, a poza tym nie da się taksatywnie wymienić wszystkich towarów, których sprzedaż zasługiwałaby na łagodniejsze traktowanie.

Wszelkiego rodzaju handel na straganach może być prowadzony tylko na terenie przeznaczonych na ten cel przez władze lokalne specjalnie wydzielonych targowisk.

oprac. Anna Jeleńska, konsultant podatkowy

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o. o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »