| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Leasing samochodów. Dziś ostatni dzień na rejestrację umów

Leasing samochodów. Dziś ostatni dzień na rejestrację umów

W związku z nowelizacją ustawy o VAT podatnicy, którzy użytkują samochody na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i odliczają podatek naliczony, muszą zarejestrować w urzędzie skarbowym taką umowę, co uchroni ich przed utratą prawa do odliczenia VAT. Dziś ostatni dzień na rejestrację.

Wprowadzone niedawno zmiany w ustawie o VAT sprawiły, że podatnicy użytkujący samochody inne niż typowe osobowe na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu itp. i odliczający podatek naliczony na dotychczasowych zasadach zachowają prawo do dalszego pełnego obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy, pod warunkiem że umowę zarejestrują we właściwym urzędzie skarbowym do 15 czerwca 2005 r.

Co ważne, obowiązek rejestracji umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze przez podatników, którzy na ich podstawie użytkują samochody, odliczają podatek naliczony i chcieliby tego odliczenia dokonywać nadal, nie dotyczy umów, które zostały już zarejestrowane na podstawie art. 154 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tj. zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym do 14 maja 2004 r.

Jak powiedział „GP” Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku, jeśli ktoś zostawił dopełnienie formalności rejestracyjnych na dziś, czyli ostatni dzień przewidziany na rejestrację, musi przyjść z oryginałem umowy i z ewentualnymi aneksami. Musi również posiadać kserokopię umowy dla urzędu skarbowego. Każdy, kto to zrobi przed jego zamknięciem 15 czerwca br., zostanie obsłużony. – Na oryginale umowy zostanie zamieszczona informacja urzędu o fakcie zarejestrowania jej w odpowiedniej pozycji rejestru wraz z podpisem osoby upoważnionej do rejestracji oraz pieczęcią urzędu. Potwierdzona za zgodność z oryginałem kserokopia pozostanie w urzędzie w celach dowodowych. Do tej pory kolejki występowały sporadycznie. W ostatnim dniu może być trochę więcej chętnych, ale nie przewidujemy, żeby były z tego powodu jakieś poważne niedogodności. Co ważne, podatnik z tytułu rejestracji umów nie ponosi żadnych opłat – dodał Radosław Hancewicz. Od rejestracji nie trzeba bowiem uiszczać opłaty skarbowej. Kserokopię umowy trzeba jednak wykonać na własny koszt.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK