| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Leasing samochodów. Dziś ostatni dzień na rejestrację umów

Leasing samochodów. Dziś ostatni dzień na rejestrację umów

W związku z nowelizacją ustawy o VAT podatnicy, którzy użytkują samochody na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i odliczają podatek naliczony, muszą zarejestrować w urzędzie skarbowym taką umowę, co uchroni ich przed utratą prawa do odliczenia VAT. Dziś ostatni dzień na rejestrację.

Wprowadzone niedawno zmiany w ustawie o VAT sprawiły, że podatnicy użytkujący samochody inne niż typowe osobowe na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu itp. i odliczający podatek naliczony na dotychczasowych zasadach zachowają prawo do dalszego pełnego obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy, pod warunkiem że umowę zarejestrują we właściwym urzędzie skarbowym do 15 czerwca 2005 r.

Co ważne, obowiązek rejestracji umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze przez podatników, którzy na ich podstawie użytkują samochody, odliczają podatek naliczony i chcieliby tego odliczenia dokonywać nadal, nie dotyczy umów, które zostały już zarejestrowane na podstawie art. 154 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tj. zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym do 14 maja 2004 r.

Jak powiedział „GP” Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku, jeśli ktoś zostawił dopełnienie formalności rejestracyjnych na dziś, czyli ostatni dzień przewidziany na rejestrację, musi przyjść z oryginałem umowy i z ewentualnymi aneksami. Musi również posiadać kserokopię umowy dla urzędu skarbowego. Każdy, kto to zrobi przed jego zamknięciem 15 czerwca br., zostanie obsłużony. – Na oryginale umowy zostanie zamieszczona informacja urzędu o fakcie zarejestrowania jej w odpowiedniej pozycji rejestru wraz z podpisem osoby upoważnionej do rejestracji oraz pieczęcią urzędu. Potwierdzona za zgodność z oryginałem kserokopia pozostanie w urzędzie w celach dowodowych. Do tej pory kolejki występowały sporadycznie. W ostatnim dniu może być trochę więcej chętnych, ale nie przewidujemy, żeby były z tego powodu jakieś poważne niedogodności. Co ważne, podatnik z tytułu rejestracji umów nie ponosi żadnych opłat – dodał Radosław Hancewicz. Od rejestracji nie trzeba bowiem uiszczać opłaty skarbowej. Kserokopię umowy trzeba jednak wykonać na własny koszt.

Ewa Matyszewska
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »