| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Egzaminy na audytorów wewnętrznych

Egzaminy na audytorów wewnętrznych

Mamy już 1680 audytorów wewnętrznych. Ostatnia, trzynasta sesja egzaminacyjna okazała się jednak pechowa dla kandydatów na audytorów. Egzamin zdało tylko 28 proc. zdających. Zaważyła słaba znajomość problematyki funduszy unijnych. Komisja egzaminacyjna zamierza zaktualizować wykaz literatury obowiązkowej do egzaminu.

Certyfikat audytora wewnętrznego uzyskało do tej pory 44 proc. osób przystępujących do egzaminu. Na przestrzeni trzech lat do egzaminów przystąpiło 3791 osób – poinformowała Bożena Zwolenik, dyrektor Departamentu Koordynacji Kontroli i Audytu Wewnętrznego Ministerstwa Finansów.

W grupie osób legitymujących się certyfikatem audytora wewnętrznego dominują ekonomiści. Do egzaminów przystępują zarówno osoby z długoletnim doświadczeniem w pracy w administracji, jak i absolwenci, którzy mają tylko świeży bagaż wiedzy teoretycznej ze studiów.

Egzamin stanowi nadal trudną do pokonania barierę. Pechowa dla kandydatów okazała się ostatnia, trzynasta, sesja egzaminacyjna. Zaświadczenia o zdaniu egzaminu odebrało 94 audytorów wewnętrznych, którzy zdali egzamin. Do egzaminu przystąpiły 333 osoby.

Największa liczba certyfikowanych audytorów jest w województwach: mazowieckim, śląskim, małopolskim, a najmniejsza w województwie warmińsko-mazurskim – podkreśliła Bożena Zwolenik. Poinformowała też, że na przełomie czerwca i lipca komisja zamierza zaktualizować wykaz literatury, z której powinni korzystać audytorzy przystępujący do egzaminu. W nowym wykazie uwzględnionych ma być szereg najświeższych publikacji, które niedawno pojawiły się na rynku.

W czasie egzaminu zadania pisemne zawsze wiążą się ze sporządzeniem lub dokonaniem oceny poprawności i kompletności sprawozdania z przeprowadzenia audytu wewnętrznego lub programu zadania audytowego. W części pisemnej egzaminu kwietniowego jako temat zadania komisja wybrała fundusze unijne. Okazało się, że znajomość tych zagadnień w aspekcie audytu wewnętrznego jest ciągle zbyt słaba.

– Był to dla nas ważny sygnał. Wszyscy audytorzy muszą dogłębnie poznać tę dziedzinę. Każdy kierownik jednostki korzystającej z funduszy unijnych, w sytuacji kiedy obszar ich wykorzystania jest obszarem ryzyka, będzie oczekiwał od audytora oszacowania tego ryzyka i zbadania, czy wszystko odbywa się zgodnie z wymaganymi procedurami. Audytorzy muszą umieć realizować takie zadania na potrzeby kierowników jednostek, w których działają – podkreśliła Bożena Zwolenik.

Wiesława Moczydłowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Patentowy.com

Kancelaria Prawa Własności Przemysłowej w Krakowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK