| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podwójne odliczenie to duże ryzyko

Podwójne odliczenie to duże ryzyko

Możliwość podwójnego odliczenia tej samej wpłaty, po pierwsze, z tytułu darowizny kościelnej, a po drugie, jako zmniejszenie podatku o 1 proc., wydaje się bardzo kontrowersyjne. Bo choć jasnego zakazu nie ma, organy podatkowe zrobią wszystko, aby takie odliczenia zakwestionować.

Lukę w przepisach ogłosiła „GW”, zachęcając jednocześnie podatników, którzy dokonali wpłat na rzecz kościelnych osób prawnych mających jednocześnie status organizacji pożytku publicznego, do korygowania zeznań rocznych. Korekta miała sprowadzać się do ponownego odliczenia jako darowizny kościelnej dokonanej wcześniej wpłaty, która była podstawą do zmniejszenia podatku o 1 proc.

Problem jednak w tym, że organy podatkowe, jak również sądy administracyjne, bardzo skrupulatnie przestrzegały zakazu podwójnego odliczania. Ustawodawca zawsze dbał o to, żeby w ustawach znalazły się zastrzeżenia uniemożliwiające odliczenie tego samego wydatku dwa razy.

Istotnie w przypadku wprowadzonego zmniejszenia podatku (art. 27d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) oraz darowizn limitowanych (art. 26 ust. 1 pkt 9) nie ma możliwości skorzystania z nich na podstawie jednej i tej samej wpłaty. Co do darowizn kościelnych regulowanych w odrębnych ustawach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów, taki zakaz wprowadzono dopiero nowelizacją z 20 maja 2005 r. (trwają nad nią prace w Senacie).

Niemniej jednak eksperci przestrzegają przed pochopnym działaniem. W ich ocenie albo w ogóle nie ma takiej możliwości nawet braku zakazu z uwagi na odrębny charakter obu ustaw. A nawet gdy taką teoretyczną podstawę widzą, zastrzegają, że organy podatkowe zrobią wszystko – kierując się ogólnymi zasadami wykładni, w tym celowościową – aby takie odliczenie zakwestionować.

Aby przesądzić kwestię, „GP” wystąpiła z pytaniem do Ministerstwa Finansów.

Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK