| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fundusze udzielające pożyczek płacą podatek od odsetek i opłat

Fundusze udzielające pożyczek płacą podatek od odsetek i opłat

Fundusz udzielające pożyczek ze środków unijnych muszą płacić podatek od odsetek, prowizji i opłat, które pobierają od beneficjentów tej pomocy, bo zwolnione z opodatkowania jest tylko unijne dofinansowanie - wyjaśnił wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Działające w Polsce fundusze pożyczkowe i poręczeniowe dostają dofinansowanie z środków unijnych, np. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pieniądze te mogą przeznaczać jedynie na udzielanie przedsiębiorcom niskooprocentowanych pożyczek lub poręczeń kredytowych bądź pożyczkowych.

Wszelkie przychody związane z udzielanymi pożyczkami, w tym zwłaszcza odsetki umowne i karne, prowizje, opłaty, odsetki od lokat bankowych, fundusze przeznaczają na dalszą pomoc przedsiębiorcom. Z pieniędzy tych pokrywane są również koszty działalności samych funduszy.

Z interpretacji organów podatkowych wynika, że pobierane przez fundusze odsetki, prowizje i opłaty, to ich dochody, od których muszą odprowadzić podatek. Zaskoczyło to niektóre fundusze. W ich sprawie interweniował w Sejmie poprzedniej kadencji poseł Ryszard Galla (niezrzeszony). "Opodatkowanie tych przychodów skutkuje tym, że w efekcie mniejsza kwota może być przeznaczona na wsparcie dla przedsiębiorców" - pisał w interpelacji do ministra finansów.

"Zwolnienia z podatku dochodowego środków pomocowych z Unii Europejskiej w ramach perspektywy 2007-2013 dotyczą wyłącznie kwoty samej płatności (dotacji rozwojowej), a nie przychodów, w tym kapitałowych, wygenerowanych w oparciu o te środki - w szczególności wskazanych w interpelacji przychodów z tytułu udzielonych pożyczek (odsetki umowne i karne, prowizje, opłaty) czy z tytułu odsetek od lokat i środków na rachunku bankowym. Przychody te nie korzystają ze zwolnienia przewidzianego dla płatności ze środków europejskich" - stwierdził 24 października 2011 r. wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Dodał, że także wtedy, gdy dotacje są udzielane z budżetu państwa lub z budżetów samorządów, zwolniona z podatku jest tylko kwota dotacji. Natomiast wszelkie odsetki i prowizje związane z tymi dotacjami są przychodem podatkowym.

"Nie ma zatem uzasadnienia, aby odsetki, prowizje uzyskane od dotacji rozwojowych oraz środków europejskich były podatkowo inaczej traktowane niż odsetki i prowizje od pozostałych dotacji budżetowych" - odpowiedział wiceminister.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK