| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ustawa o podatku od metali już styczniu

Ustawa o podatku od metali już styczniu

Ministerstwo Finansów planuje w ciągu miesiąca przesłać projekt ustawy o podatku od wydobycia metali do dalszych konsultacji, a pod koniec stycznia lub na początku lutego do Sejmu - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski.

- Planujemy, żeby w ciągu miesiąca ten projekt wyszedł z Ministerstwa Finansów do konsultacji. Będziemy zbierać i analizować uwagi, i wówczas, gdy Rada Ministrów ten projekt zatwierdzi, trafi on do Sejmu. Myślę, że mogłoby to być pod koniec stycznia lub na początku lutego przyszłego roku - powiedział Grabowski.

Podatek od wydobywania złóż metali miałby być wprowadzony w drugim kwartale 2012 roku i będzie uzależniony m.in. od zawartości metalu w rudzie i od ceny metalu na giełdzie, a ponieważ cena byłaby przeliczana na złote, to również byłby uzależniony od kursów walutowych.

- Podatek od wydobywania złóż metali chcemy wprowadzić w pierwszej kolejności. Myślę, że realnie podatek ten mógłby wejść w życie w II kw. 2012 roku, ale trudno w tym momencie powiedzieć, czy to będzie 1 kwietnia, czy 1 maja - powiedział wiceminister.

- Będzie on uzależniony od wartości wydobywanej rudy. Nie ma co prawda czegoś takiego jak cena giełdowa rudy, więc będziemy musieli uzależnić ją od zawartości metalu w rudzie i od ceny metalu na giełdzie przeliczonej na złote. Przeliczenie na złotówki będzie uśredniane, ale w tej chwili sądzimy, że okresem powstania zobowiązania podatkowego byłby miesiąc - dodał.

- Co miesiąc zmieniałaby się wartość referencyjna, bo pod uwagę trzeba wziąć co najmniej trzy parametry - kurs walutowy, cenę metalu i zawartość metalu w rudzie - powiedział również.

Dodał, że podobnie byłoby ze srebrem.

W ubiegłym tygodniu podczas expose w Sejmie premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd chce stabilnego przychodu z podatku od miedzi i srebra, oraz że rząd chce wyraźnie zwiększyć i unowocześnić daninę, którą w tej chwili pobiera w niewystarczającym stopniu od bogactw naturalnych, przede wszystkim miedzi i srebra.

Minister finansów Jacek Rostowski informował następnie, że zapowiedziany przez rząd podatek kopalniany ze złóż miedzi i srebra ma przynieść budżetowi około 2 mld zł w skali roku, a wysokość wpływów z podatku od srebra i miedzi zależeć będzie m.in. od cen rynkowych.

Obecnie KGHM płaci do kasy państwa m.in. podatek od urobku, płacony od każdej tony miedzi wydobytej na powierzchnię, a w 2011 roku podatek ten wynosi 3,1 zł za tonę, czyli łącznie w tym roku KGHM zapłaci z tego tytułu ok. 80-90 mln zł.

Barbara Woźniak i Maria Kozińska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK