| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niepełnosprawni nie mogą kierować

Niepełnosprawni nie mogą kierować

Ministerstwo Zdrowia udzieliło wyjaśnień w sprawie zmian przepisów dotyczących możliwości uzyskania prawa jazdy i prowadzenia pojazdów przez osoby poważnie niedosłyszące, głuche, również z wszczepem ślimakowym, lub głuchonieme.

Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 15 kwietnia 2011 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. Nr 88, poz. 503), uchyliło - z dniem 29 czerwca br. - w załączniku nr 4 zapis umożliwiający, w sposób pośredni, ww. osobom możliwość kierowania pojazdami.

W odpowiedzi z dnia 14 października 2011 r. na interpelację poselską nr 24361 podsekretarz stanu w resorcie zdrowia wyjaśnił, iż intencją prawodawcy była rezygnacja z obowiązku dodatkowego oznakowania pojazdu, natomiast nie pozbawienie ww. grupy osób możliwości kierowania lub ubiegania się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Zmiana ta wynikała z faktu, że przepis nakazujący oznakowanie pojazdów był przepisem „martwym”. Pojazdy jeździły bez dodatkowego oznakowania, brak było bowiem stosownych uregulowań prawnych.

W zaistniałej sytuacji Ministerstwo Zdrowia zapewniło, iż podjęło w trybie pilnym prace legislacyjne nad nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. Nr 2, poz. 15, z późn. zm.).

Przedmiotowa nowelizacja miałaby wprowadzić zmiany uwzględniające interesy osób niepełnosprawnych słuchowo w przedmiotowym zakresie. Nowo procedowane przepisy określać mają, że w przypadku osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T lub posiadających prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T nie określa się minimalnych wymagań dotyczących narządu słuchu. Przyjęty w ten sposób zapis byłby zgodny z § 4 rozporządzenia, w którym w zakresie badań wymienione jest badanie chorób narządu słuchu i równowagi. W wyniku tej zmiany lekarz, w przypadku stwierdzenia istotnego niedosłuchu wymagającego protezowania, w orzeczeniu lekarskim stwierdzającym zdolność do prowadzenia pojazdu wpisywałby odpowiedni kod (np. 02 - wymagane używanie aparatu słuchowego podczas jazdy).

Tymczasem, jak dotąd, nic się w omawianym rozporządzeniu nie zmieniło.

oprac. Anna Jeleńska, konsultant podatkowy

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o. o.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK