| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niepełnosprawni nie mogą kierować

Niepełnosprawni nie mogą kierować

Ministerstwo Zdrowia udzieliło wyjaśnień w sprawie zmian przepisów dotyczących możliwości uzyskania prawa jazdy i prowadzenia pojazdów przez osoby poważnie niedosłyszące, głuche, również z wszczepem ślimakowym, lub głuchonieme.

Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 15 kwietnia 2011 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. Nr 88, poz. 503), uchyliło - z dniem 29 czerwca br. - w załączniku nr 4 zapis umożliwiający, w sposób pośredni, ww. osobom możliwość kierowania pojazdami.

W odpowiedzi z dnia 14 października 2011 r. na interpelację poselską nr 24361 podsekretarz stanu w resorcie zdrowia wyjaśnił, iż intencją prawodawcy była rezygnacja z obowiązku dodatkowego oznakowania pojazdu, natomiast nie pozbawienie ww. grupy osób możliwości kierowania lub ubiegania się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Zmiana ta wynikała z faktu, że przepis nakazujący oznakowanie pojazdów był przepisem „martwym”. Pojazdy jeździły bez dodatkowego oznakowania, brak było bowiem stosownych uregulowań prawnych.

W zaistniałej sytuacji Ministerstwo Zdrowia zapewniło, iż podjęło w trybie pilnym prace legislacyjne nad nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. Nr 2, poz. 15, z późn. zm.).

Przedmiotowa nowelizacja miałaby wprowadzić zmiany uwzględniające interesy osób niepełnosprawnych słuchowo w przedmiotowym zakresie. Nowo procedowane przepisy określać mają, że w przypadku osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T lub posiadających prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T nie określa się minimalnych wymagań dotyczących narządu słuchu. Przyjęty w ten sposób zapis byłby zgodny z § 4 rozporządzenia, w którym w zakresie badań wymienione jest badanie chorób narządu słuchu i równowagi. W wyniku tej zmiany lekarz, w przypadku stwierdzenia istotnego niedosłuchu wymagającego protezowania, w orzeczeniu lekarskim stwierdzającym zdolność do prowadzenia pojazdu wpisywałby odpowiedni kod (np. 02 - wymagane używanie aparatu słuchowego podczas jazdy).

Tymczasem, jak dotąd, nic się w omawianym rozporządzeniu nie zmieniło.

oprac. Anna Jeleńska, konsultant podatkowy

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o. o.

reklama

Autor:

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »