| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czy VAT od "urzędówek" narusza konstytucję

Czy VAT od "urzędówek" narusza konstytucję

Ustawa o VAT trafi do Trybunału Konstytucyjnego. Senatorowie przygotowali wniosek o zbadanie jej zgodności z konstytucją w związku z opodatkowaniem VAT spraw z urzędu wykonywanych przez adwokatów i radców prawnych.

O emocjach związanych z opodatkowaniem VAT czynności z urzędu wykonywanych przez adwokatów, radców prawnych itp. pisaliśmy na naszych łamach już kilkakrotnie. Obecnie zaś zapowiedziano skierowanie ustawy o VAT do Trybunału Konstytucyjnego. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest senator Kazimierz Jaworski. Rozpoczął on zbieranie podpisów pod wnioskiem do TK.

Zaskarżony ma być art. 15 ustawy, definiujący, kto jest podatnikiem tego podatku. Wniosek zawiera zarzuty, że twórcom ustawy nie udało się sformułować zakresu pojęcia podatnika. Powinno być to dokonane w sposób przejrzysty. Sporne przepisy nie spełniają tego kryterium. W praktyce nie da się tych regulacji zastosować w wielu przypadkach, szczególnie w działalności adwokatów i biegłych – stwierdził Kazimierz Jaworski.

Ustawie zarzucono naruszenie zasady poprawnej legislacji, o której mówi art. 2 konstytucji, powołując się na wcześniejsze ustalenia TK: „przekroczenie pewnego poziomu niejasności przepisów prawnych może stanowić samoistną przesłankę stwierdzenia ich niekonstytucyjności”.

Wniosek do TK wykazuje, że art. 15 ust. 1–3 ustawy o VAT sformułowano niejasno. Powołano się na stwierdzenia TK, że: „z zasady demokratycznego państwa prawnego wynika m.in. zasada ochrony zaufania obywatela do państwa oraz stanowionego przez nie prawa” (K. 26/97). Naruszeniem tej zasady jest uchwalenie ustawy, w której pojęcia są wzajemnie sprzeczne lub umożliwiają dowolną interpretację. Zaskarżanym przepisom zarzucić można naruszenie wielu zasad konstytucyjnych – stwierdzono we wniosku.

Warto dodać, że w tej sprawie interweniował również rzecznik praw obywatelskich, kierując pismo do premiera Marka Belki i powołując się na liczne skargi zainteresowanych osób. Rzecznik wskazał m.in. na sprzeczność obciążenia zleceń z urzędu VAT z zasadą neutralności tego podatku wynikającą z VI dyrektywy Unii.

Wiesława Moczydłowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK