| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ustawa o składce zdrowotnej rolników bez poprawek

Ustawa o składce zdrowotnej rolników bez poprawek

Senackie komisje: zdrowia oraz rolnictwa nie zgłosiły w środę poprawek do uchwalonej w ubiegły piątek przez Sejm ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 rok.

Według resortu rolnictwa, gospodarstwa do 6 ha stanowią 62 proc. wszystkich gospodarstw rolnych w naszym kraju.

"Ten system jest dla rolników dobry, stosunkowo niewiele ich obciąża, a spełnia wymogi orzeczenia Trybunału" - powiedział podczas posiedzenia senackiej komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa Andrzej Butra.

Przewodniczący komisji zdrowia Rafał Klemens Muchacki (PO) zaproponował trzy poprawki doprecyzowujące przepisy dotyczące rolników prowadzących tzw. działy specjalne (na przykład uprawa pieczarek), jednak - po negatywnej ocenie Szulca - wycofał je. W rezultacie komisja zaakceptowała ustawę bez poprawek.

Podczas posiedzenia senackiej komisji rolnictwa, poprawki zgłosił z kolei jej przewodniczący Jerzy Chróścikowski (PiS). Zaproponował, by składka zdrowotne była płacona z podatku rolnego, a ubytki w dochodach gmin z tego tytułu były rekompensowane przez budżet. Poprawkę taką zgłaszał wcześniej w Sejmie PiS, ale posłowie jej nie poparli.

Według Szulca, taka poprawka zmieniałaby konstrukcję budżetu, który jest obecnie procedowany przez parlament. Senatorowie z komisji rolnictwa zadecydowali, aby ustawa trafiła pod obrady plenarne Senatu bez poprawek. Izba zajmie się nią w czwartek.

Ustawa ma obowiązywać od 1 lutego tego roku.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK