| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za dużo uprawnień dla wywiadu skarbowego

Za dużo uprawnień dla wywiadu skarbowego

Dziś Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę dotyczącą konstytucyjności przepisów rozszerzających uprawnienia wywiadu skarbowego.

Trybunał zajmie się wnioskiem grupy posłów o stwierdzenie zgodności z konstytucją kilku przepisów ustawy z 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych. Wnioskodawcy zarzucają, że w ustawie nie sprecyzowano charakteru Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych. Nie nadano im właściwości organów administracji państwowej, a otrzymały one kompetencje należące do ministra finansów. W skardze podkreślono, że ustawodawca nie może nadawać organom o nieokreślonym charakterze prawnym i nieponoszącym żadnej odpowiedzialności ani konsekwencji za swoje działania zadań konstytucyjnie i ustawowo zastrzeżonych dla ministra. Jak informuje komunikat TK, ustawie zarzucono naruszenie art. 2 i 7 konstytucji, naruszając zasadę prawidłowej legislacji i zasadę praworządności.

Zaskarżone przepisy pozwalają wywiadowi skarbowemu na gromadzenie, przetwarzanie i wykorzystywanie informacji o osobach. Wnioskodawcy zarzucają, że wywiad skarbowy będzie mógł zdobywać i gromadzić wszelkie informacje na temat obywateli, bez przeszkód ich obserwować i rejestrować na filmie w każdej sytuacji, np. parku, kawiarni, sądzie, zakładach pracy, a nawet w miejscach kultu religijnego.

Wiesława Moczydłowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK