| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za dużo uprawnień dla wywiadu skarbowego

Za dużo uprawnień dla wywiadu skarbowego

Dziś Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę dotyczącą konstytucyjności przepisów rozszerzających uprawnienia wywiadu skarbowego.

Trybunał zajmie się wnioskiem grupy posłów o stwierdzenie zgodności z konstytucją kilku przepisów ustawy z 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych. Wnioskodawcy zarzucają, że w ustawie nie sprecyzowano charakteru Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych. Nie nadano im właściwości organów administracji państwowej, a otrzymały one kompetencje należące do ministra finansów. W skardze podkreślono, że ustawodawca nie może nadawać organom o nieokreślonym charakterze prawnym i nieponoszącym żadnej odpowiedzialności ani konsekwencji za swoje działania zadań konstytucyjnie i ustawowo zastrzeżonych dla ministra. Jak informuje komunikat TK, ustawie zarzucono naruszenie art. 2 i 7 konstytucji, naruszając zasadę prawidłowej legislacji i zasadę praworządności.

Zaskarżone przepisy pozwalają wywiadowi skarbowemu na gromadzenie, przetwarzanie i wykorzystywanie informacji o osobach. Wnioskodawcy zarzucają, że wywiad skarbowy będzie mógł zdobywać i gromadzić wszelkie informacje na temat obywateli, bez przeszkód ich obserwować i rejestrować na filmie w każdej sytuacji, np. parku, kawiarni, sądzie, zakładach pracy, a nawet w miejscach kultu religijnego.

Wiesława Moczydłowska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK