| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Darmowa pomoc prawna nie jest obciążona podatkiem VAT

Darmowa pomoc prawna nie jest obciążona podatkiem VAT

Darmowa pomoc prawna świadczona przez profesjonalistów, czyli adwokatów i radców prawnych, nie jest obciążona podatkiem VAT; wynika to z obecnego stanu prawnego i dostępnych jego wykładni - ocenił wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski.

"Sprawy podatkowe dotyczące pomocy prawnej pro bono mogły budzić zaniepokojenie tym większe, że jedynie Polska spośród krajów UE nie zbudowała dotąd systemu państwowej bezpłatnej przedsądowej pomocy prawnej osobom ubogim" - wskazał Bobrowicz.

Prace nad projektem ustawy dotyczącej bezpłatnej pomocy prawnej dla osób ubogich trwają w resorcie sprawiedliwości od kilku lat. Według ujawnionych dwa lata temu założeń pomoc ta miała być przyznawana osobom, które mają prawo do zasiłku stałego lub okresowego. Według jednego z rozważanych wtedy rozwiązań decyzję o przyznaniu pomocy miały podejmować ośrodki pomocy społecznej. Królikowski pytany o tamten projekt powiedział, że nie został on ostatecznie przyjęty m.in. ze względu na ograniczenia finansowe.

"Dziś szukamy innego rozwiązania możliwego do zaakceptowania przez ministerstwo finansów i pozwalającego na udzielanie pomocy odpowiedniej jakościowo. Rozwiązanie to wprowadzi system kontraktowania tych usług prawnych u różnych podmiotów, które tego typu działalność pomocową świadczą, także organizacji pozarządowych" - zaznaczył wiceminister. Dodał, że założenia tego rozwiązania mają zostać przedstawione rządowi do konsultacji w trzecim kwartale bieżącego roku.

W Polsce Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw jest organizowany od 10 lat. 12 lutego 2003 r. Sejm przyjął ustawę, w której ustanowił 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Dzień ten ma służyć m.in. przypominaniu o sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin. Informacje o miejscach i godzinach zorganizowanych od poniedziałku do soboty dyżurów prawników, psychologów i innych specjalistów znaleźć można m.in. na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Generalnej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Michałek

Ekspert w zakresie finansów osobistych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK