| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ponad 5,5 mln elektronicznych deklaracji podatkowych

Ponad 5,5 mln elektronicznych deklaracji podatkowych

Od początku 2012 r. podatnicy złożyli 5,52 mln elektronicznych deklaracji podatkowych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort prognozuje, że w tym roku padnie rekord, jeśli chodzi o liczbę złożonych e-PIT-ów.


Według resortu spośród formularzy złożonych przez system e-Deklaracje prawie 555 tys. to najpopularniejsze zeznania roczne PIT. "W ciągu dziewięciu tygodni tego roku przesłano niewiele mniej PIT-ów oraz innych zeznań podatkowych niż w całym 2011 roku" - podał resort finansów.

Ministerstwo przypomina, że okres rozliczeniowy dla deklaracji rocznych PIT mija 30 kwietnia, pozostałe rodzaje zeznań (m.in. dotyczące CIT i VAT) można składać przez cały rok.

Zapraszamy na serwis PIT 2011 >>

Resort zwraca uwagę, że choć składanie deklaracji papierowych wciąż pozostaje najpopularniejszym sposobem rozliczania się podatników, Polacy coraz chętniej rozliczają się przez internet.

Według fiskusa już teraz wiadomo, że 2012 r. będzie kolejnym rekordowym rokiem pod względem liczby podatników składających e-deklaracje podatkowe.

"W całym ubiegłym roku przez internet przesłano 6 mln 604 tys. wszystkich deklaracji (w 2010 r. 3 mln 403 tys., w 2009 r. 760 tys., w 2008 r. z takiej formy skorzystało niespełna 104 tys. osób). Podobnie rośnie ilość e-PIT-ów: w analogicznym okresie w 2011 r. było ich 200 tys. W tym roku jest ich już niemal trzykrotnie więcej" - napisano w komunikacie.

Zdaniem ministerstwa obecna skala rozliczeń elektronicznych to wynik ułatwień wprowadzanych przez resort finansów. "Możliwość przesyłania popularnych PIT-ów bez podpisu elektronicznego (...) pozwala podatnikom zaoszczędzić czas i pieniądze" - uważa MF.

W komunikacie zapewniono, że system podpowiada, jak uniknąć błędów oraz gwarantuje bezpieczeństwo przesyłanych danych. Według ministerstwa dzięki wymogowi autoryzacji deklaracji do minimum spada ryzyko, że ktoś podszyje się pod podatnika. Osoba, która złoży elektroniczną deklarację otrzymuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego czy potwierdzeniem złożenia zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Podatnicy mają obowiązek złożyć zeznanie podatkowe i rozliczyć podatek do 30 kwietnia 2012 r. Deklaracje kieruje się do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego.

Zgodnie z informacjami MF 10 marca 2011 r. urzędy skarbowe będą otwarte dla podatników. Ci podatnicy, którzy przyjdą złożyć deklarację podatkową za 2011 r., uzyskają fachową pomoc urzędników na temat rozliczenia, będą też mogli zapoznać się ze specyfiką pracy w urzędzie, obejrzeć prezentacje, wziąć udział w konkursach itp. Urzędy będą otwarte w godz. 9-13.

Zobacz aktywne wersje formularzy PIT >>

Na 28 kwietnia (w godz. 9-13) resort zapowiedział z kolei pracującą sobotę w urzędach skarbowych. "Wszyscy, którzy nie zdążyli się jeszcze rozliczyć, będą mogli w tym dniu skorzystać z pomocy urzędników i złożyć deklarację w urzędzie skarbowym" - napisano w komunikacie.

Ministerstwo poinformowało także, że 27 kwietnia i 30 kwietnia urzędy skarbowe będą pracowały dłużej niż zwykle.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK