| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Węgiel do ogrzania kościoła jest z akcyzą, a klasztoru - bez

Węgiel do ogrzania kościoła jest z akcyzą, a klasztoru - bez

Zakonnicy muszą płacić akcyzę od węgla kupowanego do ogrzewania kościoła, natomiast nie muszą go płacić, kupując węgiel do ogrzewania klasztoru, bo klasztor jest traktowany jak gospodarstwo domowe - stwierdziła Izba Skarbowa w Poznaniu.


Izba Skarbowa w Poznaniu odpowiedziała na pytanie, czy w związku z obowiązującą od stycznia 2012 r. ustawą o podatku akcyzowym wspólnota zakonna musi płacić akcyzę za każdym razem, gdy kupuje węgiel do ogrzewania klasztoru i kościoła. Wspólnota była przekonana, że jest w całości zwolniona z tego podatku, bo - jak argumentowała - klasztor jest porównywalny do gospodarstwa domowego, a kościół nie jest miejscem działalności gospodarczej.

Innego zdania była jednak Izba Skarbowa w Poznaniu. W interpretacji z 8 marca (nr ILPP3/443-2/12-4/TW) Izba stwierdziła, że zwolnienie od akcyzy dotyczy tylko węgla kupowanego do ogrzewania pomieszczeń klasztornych, bo - jak wyjaśniła - klasztor mieści się w pojęciu gospodarstwa domowego. A wszystkie gospodarstwa domowe są zwolnione z akcyzy.

"Gospodarstwo domowe to przede wszystkim zabudowania związane z pomieszczeniami mieszkalnymi (służy jako miejsce stałego zamieszkania, w którym koncentruje się ogół spraw, obowiązków rodzinnych domowych)" - wytłumaczyła Izba.

Zamów praktyczny e-book: Jak uniknąć akcyzy od węgla

Natomiast kościół jako miejsce kultu i sprawowania sakramentów służy innym celom - stwierdziła poznańska IS. "Nie jest ani pomieszczeniem stałego zamieszkania jego mieszkańców, ani budynkiem związanym z takim pomieszczeniem" - wyjaśniła. Dlatego - jej zdaniem - kościół nie może korzystać ze zwolnienia od akcyzy.

Izba przypomniała, że zasadniczo obrót wyrobami akcyzowymi jest objęty akcyzą. Wprawdzie w art. 31a ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym są wymienione zwolnienia, ale nie dla akcyzy kupowanej do ogrzewania kościołów - wyjaśniła.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »