| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 1 proc. podatku trafia głównie na ochronę zdrowia

1 proc. podatku trafia głównie na ochronę zdrowia

Jeszcze przez miesiąc podatnicy mogą przekazywać organizacjom 1 procent podatku. Według danych stowarzyszenia Klon/Jawor, wśród największych beneficjentów 1 proc. są organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia.


Jak poinformowało stowarzyszenie, o 1 proc. podatku stara się obecnie ponad 7 tysięcy organizacji zajmujących się bardzo różnymi kwestiami: sportem, pomocą społeczną, zdrowiem, edukacją, kulturą itp.

"Jednak dane z ostatnich lat pokazują, że na duże pieniądze liczyć może niewielka część z nich. Z kwoty 400 milionów, które w zeszłym roku uzyskały organizacje pożytku publicznego, połowę czyli 200 milionów zebrało 37 organizacji, z czego dwie trzecie skupia się na pomocy osobom chorym i niepełnosprawnym, często dzieciom" - podkreślono w informacji prasowej.

Wśród nich jest Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą", która uzyskała 88 milionów złotych - blisko jedną czwartą całej kwoty z przekazywanej z 1 proc. podatku.

"Duże kwoty płynące na wsparcie chorych i niepełnosprawnych z jednej strony pokazują wrażliwość Polaków, z drugiej można je interpretować jako symptom niewydolności czy publicznej służby zdrowia" - oceniła Jadwiga Przewłocka z zespołu badawczego Klon/Jawor.

Zapraszamy na serwis PIT 2011 >>

"W sytuacji powszechnej krytyki działania systemu ochrony zdrowia może nie powinno nas dziwić, że dodatkowe pieniądze publiczne jakim jest 1 proc. należnego państwu podatku przeznaczane są w dużej mierze na leczenie, rehabilitację i pomoc osobom w ciężkiej sytuacji - zadania, które w opinii większości Polaków powinny być finansowane przez państwo" - dodała.

Przewłocka podkreśliła, że w tym roku prawdopodobniej wzrośnie kwota, którą pozyskają organizacje, ponieważ trendy z ostatnich lat pokazują, że co roku przybywa podatników decydujących się na przekazanie swojego 1 proc. "W tym roku osób takich może być nawet 11-12 milionów, zaś suma przekazana organizacjom zapewne przekroczy 400 milionów złotych" - przewiduje Przewłocka.

W 2011 roku ponad 10 milionów Polaków wskazało w swoim zeznaniu podatkowym organizację pożytku publicznego, przekazując organizacjom łącznie 400 mln zł. Uprawnionych do otrzymywania odpisów było 6,7 tys. organizacji pożytku publicznego, zaś ostatecznie środki z 1 proc. uzyskało 6,5 tys. organizacji. W ocenie stowarzyszenia Klon/Jawor, na tle całego sektora pozarządowego są one stosunkowo zamożne - prawie połowa dysponuje rocznie budżetem wartości 100 tys. zł lub większym, dwie trzecie współpracuje z płatnymi pracownikami.

Jednocześnie stowarzyszenie podkreśliło, że pierwsza pięćdziesiątka organizacji, do których co roku trafia najwięcej pieniędzy z odpisu podatników jest stała od kilku lat.

Łącznie kwoty większe niż milion złotych uzyskało 50 organizacji. Wśród nich prawie trzy czwarte to fundacje, ponad trzy czwarte organizacji ma siedziby w miastach wojewódzkich (19 w Warszawie i 19 w innych), a zaledwie cztery na wsi.

Wśród organizacji z pierwszej pięćdziesiątki są aż 43 organizacje, które były w pierwszej 50-tce w 2010, 37 - w pierwszej 50-tce w 2009 i 33 w 2008.

Spośród wszystkich organizacji, które pozyskały w ubiegłym roku środki z odpisu podatników, 4 tysiące uzyskało zaledwie po kilka tysięcy lub nawet kilkaset złotych każda. Na liście Ministerstwa Finansów figuruje tez 80 organizacji, które uzyskały po mniej niż 100 złotych.

Zobacz aktywne wersje formularzy PIT >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK