| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Minister nie podwyższy akcyzy

Minister nie podwyższy akcyzy

Sejm uchwalił zmianę ustawy o akcyzie, która ma uniemożliwić ministrowi finansów podwyższanie stawek na olej opałowy i gaz płynny.

Opracowana w błyskawicznym tempie przez sejmową Komisję Finansów Publicznych oraz równie szybko i niemal jednogłośnie przyjęta przez Sejm nowelizacja (w czwartek odbyły się dwa czytania ustawy, w piątek – trzecie czytanie i głosowanie) ustaliła maksymalną stawkę akcyzy na olej opałowy na poziomie 233 zł za 1000 litrów, a na gaz płynny i metan używany do napędu w wysokości 700 zł za 1000 litrów. Minister finansów będzie mógł co najwyżej obniżać wysokość podatku.

Ustawa jest poselską odpowiedzią na rozporządzenie ministra finansów z 30 maja, które zrównało stawki paliw opałowych z napędowymi. Zdaniem MF to jedyny sposób walki z mafią paliwową wykorzystującą różnice stawek. Podwyżka oznaczałaby jednak drastyczny wzrost cen paliw opałowych. Wyższe koszty poniosłyby tysiące gospodarstw domowych i przedsiębiorców używających paliw w celach grzewczych. Minister finansów krytykowany zarówno przez lewicę, jak i opozycję, wycofał się w końcu z podwyżek (odpowiednie rozporządzenie opublikowano w czwartek). Posłowie jednak nie odstąpili od projektu, który uniemożliwi wprowadzenie podwyżek w przyszłości.

– To parlament powinien dokonywać zmian stawek akcyzy. Rozporządzenia przygotowywane są w zaciszu ministerialnych gabinetów, a my dowiadujemy się o nich w dniu publikacji – uzasadniała stanowisko sejmowej Komisji Finansów Publicznych poseł Anita Błochowiak z SLD.

Zbigniew Chlebowski z PO przypomniał, że to SLD, uchwalając w ubiegłym roku ustawę o akcyzie, zgodził się – mimo sprzeciwów opozycji – na przekazanie ministrowi finansów uprawnień do określania wysokości akcyzy (PO zaskarżyła te przepisy do Trybunału Konstytucyjnego).

Z kolei poseł Marek Pol z UP poparł ustawę, ale ostrzegł, że odbiera ona ministrowi finansów bardzo dobre narzędzie w sterowaniu wpływami do budżetu państwa. Jego zdaniem beneficjentami zmian będą ci, którzy na nielegalnym obrocie paliwami zarabiają miliardy złotych.

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK