| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Obniżki PIT w Czechach

Obniżki PIT w Czechach

Rząd czeski podjął decyzję o obniżce dwóch najniższych stawek PIT do 12 i 19 proc. (z 15 i 20 proc.), co obejmie około 90 proc. zatrudnionych. Decyzja sąsiadów - według ekspertów - powinna pobudzić do refleksji także nasz rząd, tym bardziej, że tendencja do obniżania podatków dochodowych widoczna jest w wielu krajach Unii Europejskiej.


Rząd czeski zatwierdził w ubiegłym tygodniu reformę podatkową, która zakłada m.in. obniżenie dwóch najniższych stawek PIT do 12 i 19 proc. Obecnie osoby fizyczne płacą w Czechach podatek według stawek progresywnych: 15, 20, 25 i 32 proc. Aleš Zídek, tax manager z biura kancelarii prawnej White & Case w Pradze wyjaśnił „GP”, że zaproponowana przez czeski rząd obniżka stawek PIT dotyczy przede wszystkim osób osiągających niskie dochody i jest wyraźnie podyktowana względami politycznymi z powodu przyszłorocznych wyborów parlamentarnych. – Jednak nowelizacja czeskiej ustawy o podatku dochodowym przynosi również inne, pozytywne, choć generalnie w mniejszym stopniu dostrzegalne, zmiany dla przedsiębiorców. – Są to m.in. podniesienie kwoty zryczałtowanego odliczenia dla małych przedsiębiorstw do 50 proc. dochodu, wprowadzenie wiążących interpretacji w odniesieniu do cen transferowych, wprowadzenie neutralnego podatkowego reżimu w stosunku do przyznawania pozwoleń na emisje oraz regulacje precyzujące status podatkowy spółki europejskiej (SE) – wyjaśnił Aleš Zídek.

Jacek Tkaczyk, menedżer działu prawno-podatkowego Moore Stephens Smoczyński i Partnerzy Sp. z o.o. zauważył, iż propozycja czeskiego rządu dotycząca obniżenia stawek podatkowych powinna zmobilizować nasz rząd do podobnych działań. – Obniżenie najniższej 15-proc. stawki czeskiego PIT do 12 proc. spowoduje w Czechach znaczny spadek kosztów zatrudniania pracowników. Może to być kolejny bodziec dla zagranicznych firm inwestujących w naszym regionie, aby swoje inwestycje ulokować w Czechach, a nie w Polsce – dodał Jacek Tkaczyk.

Podobnego zdania jest Arkadiusz Michaliszyn Dariusz Mioduski, doradca podatkowy, partner CMSCameron McKenna, który podkreślił, że Polska należy do krajów, w których obciążenia fiskalne wynagrodzeń są najwyższe w świecie. I nie chodzi tu tylko o archaiczny system progresji podatkowej, ale także o wysokie progi podatkowe oraz składki na ubezpieczenia społeczne. – Polska nie może sobie pozwolić na pozostawanie w ogonie reform podatkowych. To już chyba ostatni dzwonek na radykalną reformę systemu podatkowego – wyjaśnił Dariusz Mioduski.

– Obniżka stawek PIT wpłynie na wzrost konsumpcji, a ta obciążona jest VAT. Zwiększone w ten sposób wpływy budżetowe z tytułu VAT co najmniej zrekompensują obniżkę wpływów z PIT. Ostatecznie więc budżet nie straci na takiej decyzji (a może nawet zyskać). Spowoduje to też ożywienie gospodarcze – powiedział „GP” Mariusz Gumola, prawnik w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.Kliknij w obrazek, aby powiększyć

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK