| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wkrótce kontakt z urzędem przez e-mail

Wkrótce kontakt z urzędem przez e-mail

Jeśli organ podatkowy będzie doręczał pisma podatnikowi w formie elektronicznej, będzie musiał otrzymać potwierdzenie otrzymania pisma przez adresata.

■ Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelizacją Ordynacji podatkowej, podatnik będzie miał możliwość kontaktowania się z organem podatkowym w formie elektronicznej. Czy oznacza to, że podatnik będzie mógł przesyłać deklaracje podatkowe e-mailem?

– Nowelizacja przewiduje możliwość (a w wypadku niektórych kategorii podatników lub płatników obowiązek) przekazywania przez podatników deklaracji podatkowych w formie elektronicznej. Nie oznacza to jednak, że podatnik będzie mógł na przykład zeskanować deklarację lub wypełnić ją w formie elektronicznej i przesłać zwykłym e-mailem do organu podatkowego. Minister finansów w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji ma określić w drodze rozporządzenia elektroniczny format deklaracji, sposób przesyłania takich dokumentów oraz rodzaj podpisu elektronicznego, którym podatnik będzie musiał opatrzyć przesyłaną deklarację.

■ Czy podatnik będzie mógł drogą elektroniczną przesyłać do organu podatkowego również inne dokumenty, np. podania, odwołania, wnioski?

– Podania (żądania, wyjaśnienia, odwołania, zażalenia, ponaglenia, wnioski) będą mogły być wnoszone za pomocą środków komunikacji elektronicznej albo za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej właściwego organu podatkowego, umożliwiającego wprowadzenie danych do systemu teleinformatycznego tego organu. Datą wszczęcia postępowania na żądanie strony wniesione za pomocą środków komunikacji elektronicznej będzie dzień otrzymania żądania przez organ podatkowy lub przez jednostkę informatyczną obsługi administracji podatkowej. Na wniosek podatnika organ potwierdzi fakt wniesienia podania.

■ Czy komunikacja elektroniczna będzie działać w dwie strony, tzn. czy po wejściu w życie zmian do Ordynacji podatkowej podatnik może spodziewać się otrzymania e-maila z urzędu skarbowego?

– Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami Ordynacji podatkowej organ podatkowy będzie miał możliwość doręczenia pism za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres poczty elektronicznej strony, jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika, o ile podmioty te wystąpią do organu podatkowego o doręczanie pism drogą elektroniczną. Jeśli podatnik nie zwróci się z prośbą o przekazywanie pism drogą elektroniczną, nie musi się obawiać otrzymania e-maila z urzędu skarbowego.

■ Co grozi podatnikowi, który przez pomyłkę skasuje wiadomość z urzędu skarbowego i w konsekwencji np. nie dochowa ustawowo określonych terminów?

– Jeśli organ podatkowy będzie doręczał pisma podatnikowi w formie elektronicznej, będzie musiał otrzymać potwierdzenie otrzymania pisma przez adresata. Jeśli w terminie 2 dni od przesłania pisma pocztą elektroniczną organ podatkowy takiego potwierdzenia nie otrzyma, prześle pismo podatnikowi „zwykłą” pocztą, a przesłanie wiadomości e-mailem nie będzie wywoływać skutków prawnych.

■ Kiedy podatnicy będą mogli rozpocząć kontakty z organami podatkowymi drogą elektroniczną?

– Przepisy Ordynacji podatkowej, dotyczące elektronicznej komunikacji podatnika z urzędem skarbowym, wejdą w życie najprawdopodobniej 16 sierpnia 2006 r.

Z dr Jowitaą Pustuł, doradcą podatkowym, firmy J. Pustuł, rozmawiała  Ewa Matyszewska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK