| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ponad połowa podatników nie ma problemów z rozliczeniem PIT

Ponad połowa podatników nie ma problemów z rozliczeniem PIT

Ponad połowa podatników nie ma problemów z rozliczeniem PIT, ale tylko nieco ponad jedna trzecia wypełnia deklaracje samodzielnie - wynika z przedstawionego w czwartek raportu KPMG "Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2011".

Zgodnie z ankietą prawie 60 proc. pytanych wykorzysta w tym roku różne preferencje podatkowe, najczęściej wybiorą ulgę podatkową na internet, ponad połowa skorzysta z ulgi na dziecko, zaś 5 proc. osób z odliczenia podatku z tytułu darowizn.

W komunikacie poinformowano, że w br. r. ponad 70 proc. Polaków złoży deklaracje bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym, a 16 proc. prześle je pocztą. Najmniejsza grupa podatników (13 proc.) rozliczy się przez Internet. Z tej możliwości skorzystają najchętniej osoby w wieku od 25 do 34 lat.

"Jak wynika z wypowiedzi podatników, połowa Polaków rozlicza się z Urzędem Skarbowym w marcu. W lutym rozlicza się co czwarta badana osoba, a w kwietniu 19 proc. Polaków. Jedynie 5 proc. podatników składa roczne zeznanie podatkowe w styczniu" - podano.

Marczak zwrócił uwagę, że każdy podatnik powinien rozliczać się z urzędem skarbowym w miejscu, gdzie mieszka się na stałe, tymczasem z badania wynika, że 7 proc. podatników rozlicza się w miejscu zameldowania, które różni się od miejsca stałego pobytu.

Jak informuje KPMG, badanie przeprowadzono 24-26 marca 2012 r. metodą wywiadu telefonicznego CATI na reprezentatywnej próbie 1135 dorosłych Polaków. Dobór do próby zapewniła firma badawcza Norstat. Do grupy badanych nie weszły osoby, za które zeznanie podatkowe przygotowuje i składa ZUS bądź pracodawca.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK