| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ponad połowa podatników nie ma problemów z rozliczeniem PIT

Ponad połowa podatników nie ma problemów z rozliczeniem PIT

Ponad połowa podatników nie ma problemów z rozliczeniem PIT, ale tylko nieco ponad jedna trzecia wypełnia deklaracje samodzielnie - wynika z przedstawionego w czwartek raportu KPMG "Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2011".


Firma doradcza KPMG wskazała w komunikacie, że mimo, iż 53 proc. Polaków deklaruje, że nie ma trudności z PIT-em, w 2012 roku jedynie 37 proc. Polaków wypełni deklarację za 2011 r. samodzielnie.

Według KPMG blisko połowa respondentów w całości zleci wypełnienie formularza PIT innej osobie. "16 proc. podatników skorzysta z drobnej pomocy, ale przygotuje PIT we własnym zakresie. Po konsultacje zgłoszą się przede wszystkim osoby z wykształceniem podstawowym lub zawodowym" - poinformowało KPMG.

"Spośród osób korzystających z porad bądź całkowicie zlecających wypełnienie formularza PIT, zdecydowana większość wybierze pomoc bliskich. Prawie 40 proc. podatników poprosi o wsparcie znajomych, a co trzecia osoba skonsultuje problematyczne kwestie z rodziną" - mówi cytowany w komunikacie partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG Andrzej Marczak.

Zgodnie z ankietą, co czwarty Polak sięgnie w tym roku po specjalne programy komputerowe dostępne na CD lub w internecie oraz system e-deklaracje przygotowany przez resort finansów.

Z badania wynika, że ok. 70 proc. Polaków zdecyduje się na przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, a co druga osoba skorzysta z ulg podatkowych. 71 proc. podatników złoży zeznanie podatkowe bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym.

"Chęć niesienia pomocy rośnie w polskim społeczeństwie wraz ze wzrostem dochodów netto, poziomem wykształcenia i wiekiem. Ponad 80 proc. osób z wyższym wykształceniem przekaże 1 proc. swojego podatku na cele charytatywne, natomiast w grupie osób z wykształceniem podstawowym zdecyduje się na to tylko 44 proc." - napisano.

Wśród emerytów pomoc potrzebującym zapowiada 77 proc. pytanych, a w grupie podatników poniżej 24 roku życia 58 proc. przekaże tę część swojego podatku organizacjom pożytku publicznego.

"Polacy najczęściej przekazują swoje pieniądze pochodzące z 1 proc. podatku na organizacje cieszące się największym zaufaniem, czyli takie, które zostały sprawdzone i polecone przez znajomych lub bliskich (55 proc. - PAP). Innym znaczącym źródłem informacji o organizacjach pożytku publicznego są dla podatników media" - uważa Marczak.

Według badania, co czwarta badana osoba nie wesprze organizacji pożytku publicznego w tym roku. Najmniej chętne do przekazania 1 proc. podatku są osoby zarabiające do 1500 zł netto. W tej grupie jedynie połowa respondentów deklaruje, że skorzysta z takiej możliwości. Z kolei 96 proc. zarabiających powyżej 4500 zł netto oświadczyło, że przekaże 1 proc. podatku.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK