| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Typujesz wyniki meczów? Pamiętaj o podatku

Typujesz wyniki meczów? Pamiętaj o podatku

Niektóre wygrane w konkursach na typowanie wyników meczów mogą podlegać opodatkowaniu - przypominają eksperci podatkowi, przestrzegając, by w piłkarskiej gorączce podczas Euro 2012 nie wejść w konflikt z fiskusem i nie narazić się na kary.

Konkurs dla pracowników

 

Inne przepisy obowiązują, gdy konkurs organizowany jest przez pracodawcę, a jego jedynymi uczestnikami są pracownicy. W takim przypadku wygrane trzeba zaliczyć do źródła przychodów, jakim jest stosunek pracy.

 

"W konsekwencji wartość wygranej w konkursie, niezależnie od tego, czy będzie to wygrana pieniężna czy rzeczowa, będzie musiała zostać doliczona do wynagrodzenia pracownika tak, jak innych świadczeń o charakterze motywacyjnym i odpowiednio opodatkowana według stawki 18 lub 32 proc." - wyjaśnił Ferdyn.

 

Jeśli natomiast konkurs skierowany był do nieograniczonego grona osób, na przykład klientów, potencjalnych klientów i pracowników, organizator konkursu musi dokonać innego rozliczenia. Jeżeli nie znajdą tu zastosowania zwolnienia przewidziane w ustawie o PIT, należy pobrać 10 proc. zryczałtowanego podatku dochodowego.

 

Eksperci wskazują, że czas Euro 2012 sprzyja organizacji różnego rodzaju konkursów przez przedsiębiorców. Są one adresowane np. do pracowników danej firmy, ale także osób spoza niej. Wiele osób bierze udział w takich konkursach dla zabawy i rozrywki, ale nie zdaje sobie sprawy, że nie tylko na organizatorze, ale także na nagrodzonym uczestniku mogą ciążyć określone obowiązki podatkowe - przypominają specjaliści.

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK