| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Typujesz wyniki meczów? Pamiętaj o podatku

Typujesz wyniki meczów? Pamiętaj o podatku

Niektóre wygrane w konkursach na typowanie wyników meczów mogą podlegać opodatkowaniu - przypominają eksperci podatkowi, przestrzegając, by w piłkarskiej gorączce podczas Euro 2012 nie wejść w konflikt z fiskusem i nie narazić się na kary.


Nie zawsze jednak trzeba dzielić się nagrodą z urzędem skarbowym. Podatku PIT nie zapłacimy, jeśli wartość nagrody nie przekroczy 760 zł, a sam konkurs będzie zorganizowany i ogłoszony w mediach - chyba, że jest to konkurs z dziedziny nauki, kultury, sztuki, sportu czy dziennikarstwa.

 

Analizę podatkowych zawiłości opodatkowania nagród w konkursach przed Euro 2012 przygotowali eksperci z katowickiej firmy konsultingowej Grupa Gumułka. Specjaliści wskazują przy tym, że nie wszystko, co potocznie nazywamy konkursem, jest nim w rozumieniu przepisów.

 

"W interpretacjach organów podatkowych oraz w orzecznictwie przyjęło się, że o uznaniu danego wydarzenia za konkurs decyduje element rywalizacji pomiędzy uczestnikami, tzn. o zwycięstwie nie może decydować np. losowanie. Podkreśla się także wagę innych elementów, w tym stworzenie przez organizatora konkursu regulaminu, w którym sprecyzowane zostaną kryteria wyłonienia zwycięzcy i przyznawania nagród" - wyjaśnił ekspert działu doradztwa podatkowego Grupy Gumułka Jarosław Ferdyn.

 

Wygrana w takim konkursie - stosownie do art. 30 ustawy o PIT - będzie opodatkowana 10-procentowym podatkiem zryczałtowanym. Jednak takie wygrane mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 21 tej ustawy.

 

"Aby wygrana w konkursie została zwolniona z opodatkowania, istotne jest, aby jej wartość nie przekroczyła kwoty 760 zł, a sam konkurs powinien zostać zorganizowany i ogłoszony w mediach, chyba, że jest to konkurs z dziedziny nauki, kultury, sztuki, sportu czy dziennikarstwa" - powiedziała Monika Jacek z Grupy Gumułka.

 

Co istotne, według przepisów podatkowych maksymalna kwota 760 zł dotyczy jednorazowej wygranej. W praktyce oznacza to, iż wartości wygranych nie kumulują się w ciągu roku, więc jeśli kwota pojedynczej wygranej nie przekroczy 760 zł to zwolnienie będzie przysługiwać - nawet jeśli suma wygranych w ciągu roku podatkowego przekroczy tę kwotę.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK