| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Typujesz wyniki meczów? Pamiętaj o podatku

Typujesz wyniki meczów? Pamiętaj o podatku

Niektóre wygrane w konkursach na typowanie wyników meczów mogą podlegać opodatkowaniu - przypominają eksperci podatkowi, przestrzegając, by w piłkarskiej gorączce podczas Euro 2012 nie wejść w konflikt z fiskusem i nie narazić się na kary.


Nie zawsze jednak trzeba dzielić się nagrodą z urzędem skarbowym. Podatku PIT nie zapłacimy, jeśli wartość nagrody nie przekroczy 760 zł, a sam konkurs będzie zorganizowany i ogłoszony w mediach - chyba, że jest to konkurs z dziedziny nauki, kultury, sztuki, sportu czy dziennikarstwa.

 

Analizę podatkowych zawiłości opodatkowania nagród w konkursach przed Euro 2012 przygotowali eksperci z katowickiej firmy konsultingowej Grupa Gumułka. Specjaliści wskazują przy tym, że nie wszystko, co potocznie nazywamy konkursem, jest nim w rozumieniu przepisów.

 

"W interpretacjach organów podatkowych oraz w orzecznictwie przyjęło się, że o uznaniu danego wydarzenia za konkurs decyduje element rywalizacji pomiędzy uczestnikami, tzn. o zwycięstwie nie może decydować np. losowanie. Podkreśla się także wagę innych elementów, w tym stworzenie przez organizatora konkursu regulaminu, w którym sprecyzowane zostaną kryteria wyłonienia zwycięzcy i przyznawania nagród" - wyjaśnił ekspert działu doradztwa podatkowego Grupy Gumułka Jarosław Ferdyn.

 

Wygrana w takim konkursie - stosownie do art. 30 ustawy o PIT - będzie opodatkowana 10-procentowym podatkiem zryczałtowanym. Jednak takie wygrane mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 21 tej ustawy.

 

"Aby wygrana w konkursie została zwolniona z opodatkowania, istotne jest, aby jej wartość nie przekroczyła kwoty 760 zł, a sam konkurs powinien zostać zorganizowany i ogłoszony w mediach, chyba, że jest to konkurs z dziedziny nauki, kultury, sztuki, sportu czy dziennikarstwa" - powiedziała Monika Jacek z Grupy Gumułka.

 

Co istotne, według przepisów podatkowych maksymalna kwota 760 zł dotyczy jednorazowej wygranej. W praktyce oznacza to, iż wartości wygranych nie kumulują się w ciągu roku, więc jeśli kwota pojedynczej wygranej nie przekroczy 760 zł to zwolnienie będzie przysługiwać - nawet jeśli suma wygranych w ciągu roku podatkowego przekroczy tę kwotę.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stefanowicz

Dyrektor Zespołu ds. Cła i Akcyzy w KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK