| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnicy popełnili mniej błędów

Podatnicy popełnili mniej błędów

Składanie zeznań podatkowych za 2004 r. przebiegało spokojnie. Podatnicy mniej niż w latach ubiegłych popełniali błędów rachunkowych, co może wynikać z częstszego korzystania z programów komputerowych. Najwięcej problemów mieli z rozliczaniem dochodów z zagranicy. Organizacje pożytku publicznego otrzymały ponad 32 miliony złotych, czyli trzykrotnie więcej niż w roku ubiegłym - wynika ze wstępnego podsumowania akcji rozliczeń za 2004 r.

Podsumowanie akcji rozliczeń z fiskusem za 2004 r. nadal trwa. Jej zakończenie planowane jest dopiero na koniec lipca. Jednak już dziś znane są wstępne wyniki tego podsumowania, z których widać, że tegoroczna kampania rozliczeniowa różniła się od poprzednich.

Po pierwsze, termin na przekazanie przez pracodawców pracownikom informacji o uzyskanych dochodach (PIT-11) został przesunięty na koniec lutego br. W poprzednim roku termin ten upływał z końcem stycznia. – Spowodowało to przesunięcie największej fali składających zeznania na koniec lutego i pierwsze tygodnie marca. Dzięki temu kampania była bardziej płynna i większe kolejki w urzędach zdarzały się jedynie sporadycznie – powiedział Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku. Podobnie było w urzędach skarbowych województwa pomorskiego, choć tam najwięcej zeznań wpłynęło do urzędów w kwietniu.

Po drugie, w tym roku po raz pierwszy podatnicy składali PIT-36L (dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, które wybrały liniową stawkę podatku) oraz PIT-38 (składany dodatkowo przez osoby, które uzyskały dochody ze sprzedaży m.in. papierów wartościowych). Ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów wynika, że PIT-38 złożyły 233 734 osoby, a PIT-36L – 184 125 osób.
Pozytywną informacją wynikającą z podsumowania akcji składania zeznań za 2004 r. jest fakt, że podatnicy mniej niż w latach ubiegłych popełniali błędów rachunkowych. Może to wynikać z tego, że w tym roku więcej z nich korzystało z programów komputerowych.

– Występowały jednak powtarzające się jak co roku błędy dotyczące nieprawidłowego podawania numeru NIP, adresu zamieszkania czy brak podpisu – powiedziała Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku. Podobne błędy zdarzały się w urzędach województw mazowieckiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.

Andrzej Kulmatycki, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Warszawie, podkreślił, że w zeznaniach za 2004 r. najczęściej wykazywaną ulgą była ulga dotycząca remontu i modernizacji budynku lub lokalu mieszkalnego. Tak samo było w województwie opolskim.

Uwagę warto także zwrócić na odpis 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Z danych z początku czerwca br. wynika, że w tym roku potrzebujący otrzymali 32 204 179 zł, podczas gdy w ub.r. tylko 10 305 000 zł. Zatem w rozliczeniu za 2004 r. podatnicy okazali się trzykrotnie hojniejsi niż rok temu.

 Ewa Matyszewska

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Czub-Kiełczewska

Specjalista ds. ochrony danych osobowych i informacji niejawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »