| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trybunał zakwestionował uprawnienia wywiadu skarbowego

Trybunał zakwestionował uprawnienia wywiadu skarbowego

Wywiadowi skarbowemu nadano nadmierną swobodę we wkraczaniu w sferę prywatności obywateli - uznał wczoraj Trybunał Konstytucyjny. TK doszedł do wniosku, że nie ma natomiast podstaw do zakwestionowania podstawy prawnej utworzenia wojewódzkich kolegiów skarbowych. Zgodne z konstytucją jest również utworzenie specjalnych urzędów skarbowych.

Według Trybunału, kompetencje i zasady działania wywiadu skarbowego w dużej mierze są niekonstytucyjne. TK stwierdził, że ustawodawca nadał wywiadowi skarbowemu nadmierną swobodę we wkraczaniu w sferę prywatności jednostki. Niekonstytucyjne są przepisy uprawniające wywiad do uzyskiwania, gromadzenia i przetwarzania informacji o podatnikach. Za niezgodne z konstytucją TK uznał również uprawnienia wywiadu do obserwowania i rejestrowania obrazu zdarzeń w miejscach publicznych. Także kontrola linii telefonicznych i dokonywanych przez podatników połączeń jest –zdaniem TK – nadmierną ingerencją w prawa obywateli, mogącą prowadzić do nadużyć władzy.

Za niekonstytucyjne zostały ponadto uznane przepisy zezwalające na przechowywanie przez dwa miesiące od zakończenia kontroli uzyskanych w jej wyniku danych.

TK uznał natomiast, że nie ma podstaw do zakwestionowania podstawy prawnej utworzenia wojewódzkich kolegiów skarbowych. Zadania przypisane kolegiom nie naruszają kompetencji ministra finansów.

Zgodne z konstytucją – według TK – jest również utworzenie specjalnych urzędów skarbowych dla tzw. dużych podatników. Ich wprowadzenie nie ma bowiem wpływu na stawki, terminy płatności i obciążenia podatkowe. Może mieć ono wyłącznie negatywne skutki praktyczne, ale nie ma konsekwencji prawnych i nie narusza zasady zaufania podatnika do państwa.

Skutkiem orzeczenia przez TK niekonstytucyjności jest eliminacja zakwestionowanych przez TK przepisów z porządku prawnego.

Wiesława Moczydłowska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Schindler Polska

Schindler Polska to spółka-córka międzynarodowego koncernu Schindler z siedzibą w Szwajcarii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK