| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W czwartek 21 czerwca Dzień Wolności Podatkowej

W czwartek 21 czerwca Dzień Wolności Podatkowej

W najbliższy czwartek przypada Dzień Wolności Podatkowej. Oznacza to, że symbolicznie od tego dnia statystyczny Kowalski przestaje pracować na rzecz rządu, a zaczyna pracować dla siebie i swojej rodziny - podali eksperci Centrum im. Adama Smitha.


Eksperci Centrum poinformowali podczas wtorkowej konferencji prasowej, że w tym roku na opłacenie wszystkich podatków musieliśmy pracować 172 dni. Szef Centrum im. Adama Smitha Robert Gwiazdowski nie wykluczył jednak, że po ostatecznych wyliczeniach może się okazać, że liczba ta się zwiększy.

W 2011 r. Dzień Wolności Podatkowej - według wyliczeń Centrum im. Adama Smitha - miał przypaść na 24 czerwca. Okazało się jednak, że z powodu większych wydatków sektora finansów publicznych dzień, w którym przestajemy "płacić" podatki, a pracujemy tylko na siebie - wypadł 7 lipca.

"Pracowaliśmy przymusowo na rzecz polskiego rządu dwa tygodnie dłużej niż wynikało z dostępnych danych, według których ten dzień wyliczaliśmy. W efekcie statystyczny Jan Kowalski w Polsce pracował aż 188 dni, uwzględniając wszystkie podatki" - powiedział wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski.

Dzień Wolności Podatkowej wylicza się na podstawie przewidzianego na dany rok udziału wydatków publicznych w PKB kraju. Im większy jest ten udział, tym dłużej musimy pracować, by zapłacić wszystkie daniny wobec państwa i tym później przypada moment, od którego pracujemy już na własny rachunek. Mniejszy udział wydatków publicznych w PKB to mniej podatków do zapłacenia, krótszy czas pracy, by na nie zarobić, a co za tym idzie - wcześniejszy Dzień Wolności Podatkowej.

Michał Porębski z SGH omawiając tegoroczne wyniki badania powiedział, że w tym roku trudno było uchwycić wszystkie istotne wydatki publiczne. "Staraliśmy się dotrzeć do jak najdokładniejszych danych odzwierciedlających prawdziwą sytuację, ale mieliśmy z tym problemy, bo rząd o dziwo chowa spore wielkości (wydatków - PAP), takie jak np. Krajowy Fundusz Drogowy - mówił Porębski. Dodał, że wszelkie problemy z wyliczeniem, kiedy przypada Dzień Wolności Podatkowej, wynikają z opóźnień publikowania danych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Węgiel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK