| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mazurskie miasta chcą poprawić ściągalność opłat lokalnych

Mazurskie miasta chcą poprawić ściągalność opłat lokalnych

Mazurskie miasta namawiają hotelarzy do uczciwego odprowadzania opłaty lokalnej, która wynosi 2 zł za dobę od osoby. Samorządowcy chcą, by pieniądze pokryły w części wydatki miast na utrzymanie porządku i bezpieczeństwa w sezonie wakacyjnym.

Węgorzewo w minionym roku ściągnęło ledwie 30 tys. zł z opłat lokalnych. "Jak się popatrzy np. na ilość ścieków latem, to widać, że tych pieniędzy winno być znacznie więcej" - przyznał.

Piotrowska i Lachowicz podkreślili w rozmowach z PAP, że przepisy związane z egzekwowaniem opłat lokalnych są źle sformułowane, nie precyzują kto i jak powinien pilnować ich pobierania i odprowadzania.

Potentatem na Mazurach w ściąganiu opłat lokalnych są Mikołajki. W ubiegłym roku miasto pozyskało z tego tytułu 550 tys. zł, z czego 400 tys. zł odprowadził jeden hotel - bardzo znany i zaliczany do największych na Mazurach.

"Mamy świadomość, że w mieście jest szara strefa i nie wszyscy te opłaty odprowadzają. Nie zamierzamy z tych pieniędzy rezygnować, dlatego w urzędzie jest specjalna komórka zajmująca się kontrolą odprowadzania opłat. Wyznaczone osoby sprawdzają księgi meldunkowe w hotelach i pensjonatach" - powiedział PAP burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski.

Dodał, że kontrolerzy sprawdzają też, czy wszyscy, którzy na płotach lub w ogrodach stawiają tabliczki informujące o pokojach do wynajęcia mają zarejestrowaną działalność. "Nie należy szarej strefy tolerować, dlatego namawiamy do legalizacji wynajmowania pokoi" - powiedział burmistrz Mikołajek.

Sezon turystyczny na Mazurach trwa przeciętnie od połowy czerwca do połowy sierpnia. W tym czasie wielu właścicieli kwater prywatnych zarabia pieniądze, z których utrzymuje się przez pozostałą część roku.

W tym sezonie za pokój w prywatnej kwaterze na Mazurach trzeba zapłacić 25-30 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK