| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odliczenie tylko z podatkiem

Odliczenie tylko z podatkiem

Także przed 31 października 2001 r. podatnicy VAT nie mogli odliczać podatku związanego ze sprzedażą nieopodatkowaną. W ocenie sądu zmiana miała jedynie charakter redakcyjny.

Problem, jaki musiał rozwiązać Naczelny Sąd Administracyjny wczorajszą uchwałą, to sprawa poniekąd historyczna. Dotyczy jednak wielu podatników. Chodzi o możliwość odliczenia VAT związanego ze sprzedażą nieopodatkowaną VAT, czyli nieobjętą działaniem nieobowiązującej ustawy z dnia 8 maja 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym.

Do wprowadzenia kolejnej zmiany ustawy, czyli do 31 października 2001 r., podstawowy przepis pozwalający na obniżenie VAT stanowił tylko, że podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług (art. 19 ust. 1). Dopiero po tej dacie doprecyzowano go, zastrzegając, że dotyczy to tylko sprzedaży opodatkowanej.

Powstała rozbieżność, czy zmiana powyższa była tylko doprecyzowaniem, czy też zaostrzeniem warunków do odliczenia VAT. I właśnie na tle jednego z takich sporów, który trafił na wokandę NSA, sąd zdecydował się zadać pytanie prawne poszerzonemu składowi sędziów.

Na pytanie, czy do 30 października 2001 r. podatnik VAT mógł skorzystać z obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług nieopodatkowanych VAT, sąd odpowiedział przecząco. W uchwale podjętej w siedmioosobowym składzie sąd uznał, że podatnicy przy sprzedaży nieopodatkowanej takiego prawa nie mieli. Jak zauważył w uzasadnieniu, powodem wątpliwości była bardziej nowelizacja niż sama treść przepisów. A sama zmiana w ocenie poszerzonego składu była zmianą redakcyjną.

Swoje stanowisko sąd oparł na ogólnych zasadach, jakimi rządzi się VAT. Jak zauważył NSA, VAT jest podatkiem neutralnym, bo ostatecznie ciężar jego uiszczenia przerzucany jest na konsumenta. Żeby podatnik mógł odliczyć VAT, musi go zapłaci, czyli sprzedaż musi mieć związek z czynnościami opodatkowanymi. Przyjęcie odmiennego stanowiska byłoby w ocenie sądu pogwałceniem zasady neutralności VAT, co znajdywało i znajduje również potwierdzenie w regulacjach UE.

Sygn. akt IFPS1/05
 Aleksandra Tarka

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK