| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > MF. Darowizna kościelna i odpis

MF. Darowizna kościelna i odpis

Te same pieniądze nie mogą być podstawą do skorzystania raz z odliczenia w ramach darowizny kościelnej, a raz jako zmniejszenie 1 proc. Ale jeden dowód wpłaty może być podstawą skorzystania z ulgi i zmniejszenia. Podatnik musi tylko zaznaczyć, ile przeznacza na zmniejszenie, a ile na darowiznę.

W ubiegłym tygodniu przestrzegaliśmy przed pochopnym korzystaniem z dokonywania korekt zeznań podatkowych. Chodziło o tych podatników, którzy skorzystali z pomniejszenia podatku o wpłaty dokonane na rzecz kościelnych osób prawnych.

W prasie pojawiły się sugestie, że w związku z luką prawną podatnicy ci mogli jedną wpłatę rozliczyć raz jako darowiznę kościelną, a raz jako zmniejszenie podatku. Jak się okazuje, nie tylko specjaliści podchodzą do takiego pomysłu z rezerwą. Na taką możliwość nie zgadza się także Ministerstwo Finansów.

W odpowiedzi na pytanie „GP” resort wyjaśnił, że to podatnik w momencie dokonywania darowizny musi być zdecydowany, w jaki sposób zamierza odliczyć wydatkowane kwoty – czy w ramach „kościelnej” darowizny, czy w ramach 1 proc. zmniejszenia podatku. Jak zauważono w piśmie, trudno wyobrazić sobie też sytuację, w której obdarowany jedną wpłatę dwa razy zalicza do przychodów.

Jak zastrzega MF, jedna wpłata może być zaliczona tylko raz do przychodów bilansowych osoby prawnej. Gdyby założyć, że osoba prawna może jedną wpłatę podwójnie zaliczyć do swoich dochodów, to również przy sporządzeniu bilansu musiałaby tę podwojoną kwotę wykazać po stronie wydatków.

Tym samym w ocenie MF ten sam wydatek podatnika nie może stanowić podstawy opisanych różnych odpisów podatkowych.

Jednocześnie jednak resort nie ma zastrzeżeń do sytuacji, gdy podatnik przy wpłacie zaznaczy, że określona kwota stanowi 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, a pozostała to darowizna na rzecz kościelnej osoby prawnej prowadzącej działalność charytatywno-opiekuńczą.

Wówczas nie ma przeszkód, by ten sam dowód wpłaty stanowił podstawę odliczenia, z tym że w przypadku darowizny kościelnej podatnik musi dodatkowo posiadać potwierdzenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Aleksandra Tarka
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosakowska

Adwokat w Kancelarii Raczkowski Paruch.. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada kilkuletnie doświadczenie w obsłudze przedsiębiorców m.in. z branży farmaceutycznej, doradztwa personalnego oraz osób fizycznych w zakresie indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w szczególności w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, prowadzeniem postępowań związanych z mobbingiem i dyskryminacją w zatrudnieniu. Autorka kilkudziesięciu artykułów z zakresu prawa pracy. W latach 2012-2016 pracowała w departamencie prawa pracy jednej w warszawskich kancelarii prawnych, gdzie zajmowała się prawem pracy oraz sprawami związanymi z ochroną danych osobowych pracowników.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK