| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiana polsko-cypryjskiej umowy podatkowej

Zmiana polsko-cypryjskiej umowy podatkowej

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się za ratyfikacją protokołu o zmianie polsko-cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przewiduje on wykreślenie z umowy niekorzystnej dla polskiego fiskusa tzw. klauzuli tax sparing.


Podczas ostatniego posiedzenia komisji finansów publicznych odbyło się pierwsze czytanie ustawy o ratyfikacji protokołu o zmianie polsko-cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanego w marcu 2012 r.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski wyjaśnił, że kluczowe zmiany przewidziane w protokole są kluczowe dla ochrony interesu fiskalnego Polski. Wskazał, że uregulowania zawarte w obecnej umowie polsko-cypryjskiej nie tylko nie odpowiadają modelowej konwencji OECD, ale zawierają przepisy zachęcające do inwestycji finansowych niekorzystnych z polskiego punktu widzenia.

Protokół usuwa z umowy tzw. klauzulę tax sparing. Chodzi o prawo do "odliczenia podatku fikcyjnego", które zwykle stosują kraje rozwijające się. Klauzula taka umożliwia uzyskanie przez inwestora preferencji podatkowej, związanej z podatkiem, który faktycznie nie został zapłacony w państwie źródła dochodu.

"Jeżeli polski przedsiębiorca zarejestruje firmę na Cyprze i korzysta tam z ulgi podatkowej, to podatek, który teoretycznie powinien tam być zapłacony, może zaliczyć na poczet podatku, który miałby być zapłacony w Polsce" - wyjaśnił Grabowski.

"Zależy nam na tym, aby do ratyfikacji protokołu doszło jeszcze w tym roku i zmiany zaczęły obowiązywać już od 1 stycznia 2013 r." - dodał wiceminister.

Oprócz wykreślenia klauzuli tax sparing protokół wprowadza zmiany w sposobie opodatkowania dochodów członków zarządu. Po wejściu w życie jego postanowień, dochody członków zarządu opodatkowane będą wyłącznie w państwie rezydencji członka zarządu.

Protokół rozszerzył też umowę o pełną klauzulę wymiany informacji w sprawach podatkowych. Według MF umożliwia ona uzyskanie informacji o dochodach polskich rezydentów w relacjach z Cyprem, w tym również o środkach zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Ponadto w zmienionej umowie obniżona zostanie stawka podatku pobieranego u źródła, określona w umowie w odniesieniu do dywidend (z 10 proc. do 0 proc. lub 5 proc.) oraz odsetek (z 10 proc. do 5 proc.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK