| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PSL chce wprowadzenia ulgi podatkowej na zakup podręczników

PSL chce wprowadzenia ulgi podatkowej na zakup podręczników

PSL jest za ulgą podatkową na zakup podręczników. Według ludowców taka ulga wpłynęłaby pozytywnie na wzrost sprzedaży książek. Politycy PO nie zgadzają się na takie rozwiązanie, bo - jak argumentują - spowoduje ono negatywne skutki dla budżetu.


Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński poinformował w środę na konferencji prasowej, że ludowcy podłączają się do akcji społecznej zorganizowanej przez portal historia.org.pl, która dotyczy wprowadzenia ulgi podatkowej na zakup podręczników i książek.

Według tej propozycji konieczne jest wprowadzenie ulgi na zakup podręczników i książek naukowych w wysokości co najmniej 760 zł (tyle co likwidowana ulga internetowa) dla uczniów, studentów (do 25. roku życia) i doktorantów (do 29. roku życia).

Jeśli te osoby nie rozliczają się z fiskusem ulga w takiej kwocie powinna przypadać jednemu z ich rodziców lub opiekunów ustawowych. Podatnik byłby zobowiązany do udokumentowania zakupu książek poprzez przechowywanie odpowiednich paragonów lub faktur.

Według ludowców ulga powinna obejmować zakup zarówno książek drukowanych jak i e-booków. Politycy PSL zwracają też uwagę, że w VAT i podatkach od wydawnictw znaczna część tej ulgi wróci do budżetu.

Kosiński zaznaczył, że od maja ubiegłego roku książki zostały obłożone 5-procentową stawką VAT, co spowodowało podwyżki cen wydawnictw, a także zwiększyło spadek czytelnictwa w Polsce - sprzedaż książek zmalała w 2011 r. o 8 proc.

W ocenie Kosińskiego wprowadzenie rozwiązania proponowanego przez portal historia.org.pl odciąży finansowo studentów i ich rodziców, a także spowoduje wzrost sprzedaży książek.

Według PSL na tej propozycji zyskałyby także uniwersytety i instytucje naukowe, które specjalizują się w wydawaniu podręczników i książek naukowych.

Na propozycję wprowadzenia ulgi podatkowej na zakup podręczników i książek naukowych nie zgadza się koalicyjna Platforma Obywatelska. Wiceszef sejmowej komisji finansów publicznej Sławomir Neumann powiedział, że w obecnej sytuacji finansów publicznych nie ma możliwości wprowadzenia takiej ulgi.

"Przypominam kolegom z PSL, że jesteśmy w procedurze nadmiernego deficytu, dlatego nie możemy zakładać żadnych nowych ulg" - podkreślił Neumann.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK