| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Senackie komisje przeciw obarczeniu ZUS dodatkowymi obowiązkami

Senackie komisje przeciw obarczeniu ZUS dodatkowymi obowiązkami

Senackie komisje ustawodawcza oraz rodziny i polityki społecznej opowiedziały się za odrzuceniem senackiego projektu ustawy, który zobowiązywałby ZUS do przekazywania otrzymującym świadczenia dodatkowych informacji o ich prawach.


Jednocześnie komisje zdecydowały o wystąpieniu do ZUS i resortu pracy z pismem, które wskaże, że zgodnie z obowiązującym prawem ZUS powinien informować ubezpieczonych, że mają prawo złożyć wniosek o ustalenie nowej wysokości świadczeń, w przypadku, gdy pozwala na to zmiana przepisów.

Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przygotowali senatorowie z Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Wskazali, że obecne przepisy nie nakładają na ZUS obowiązku powiadamiania świadczeniobiorców, będących w przeważającej części ludźmi starszymi, o zmianach przepisów prawa, które dają im możliwość otrzymywania wyższych świadczeń.

Projekt wprowadza obowiązek zamieszczenia w treści pouczenia do decyzji ZUS dotyczącej ustalenia prawa do świadczenia lub jego wysokości, informacji o prawie do złożenia przez emeryta lub rencistę wniosku o przeliczenie wysokości przysługującego mu świadczenia.

"W opinii Komisji zamieszczenie przez organ rentowy takiej informacji w decyzji, skutkować będzie co najmniej podjęciem przez świadczeniobiorców działań mających na celu zasięgnięcie informacji i uzyskanie opinii odpowiednich organów rentowych, co do możliwości zwiększenia przysługującego im świadczenia w wyniku ponownego ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Projekt zakłada, że w przypadku emerytury lub renty obliczonej na nowo, świadczenie powinno zostać wypłacone za okres od dnia powstania prawa do złożenia wniosku. "W opinii Komisji nadal duża grupa świadczeniobiorców mogła nie złożyć odpowiednich wniosków, z powodu braku informacji o przysługującym im prawie do ponownego obliczenia wysokości świadczenia" - uzasadniono.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK