| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za szerokie uprawnienia wywiadu skarbowego

Za szerokie uprawnienia wywiadu skarbowego

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy rozszerzające uprawnienia wywiadu skarbowego. Zakwestionowane przepisy stracą jednak moc obowiązującą dopiero 30 czerwca 2006 r. Jakie konsekwencje może mieć takie rozwiązanie i czy jest ono słuszne?

dr Irena Ożóg, Kancelaria Ożóg i Stolarek

Trybunał Konstytucyjny nie zakwestionował powołania Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz utworzenia urzędów skarbowych dla niektórych kategorii podatników. Jako niezgodne z konstytucją uznał natomiast określenie przez ustawodawcę zbyt szerokiego zakresu uprawnień wywiadu skarbowego, przy równoczesnym braku dostatecznych zabezpieczeń w tym zakresie. Niekonstytucyjne jest – zdaniem Trybunału – zbyt ogólne, pozwalające na nadmierną swobodę wkraczania w sferę prywatności obywateli, uprawnienie organów skarbowych do uzyskiwania, gromadzenia przetwarzania i wykorzystywania informacji o osobach, do filmowania i nagrywania obywateli w miejscach publicznych, a także identyfikacji połączeń abonentów sieci telekomunikacyjnych (telefony, internet) oraz niejawnego kontrolowania treści korespondencji i zawartości przesyłek.

Zakwestionowane przepisy stracą jednak moc obowiązującą dopiero z dniem 30 czerwca 2006 r. W moim przekonaniu nie ma uzasadnienia do tak długiego obowiązywania spornych przepisów, gdyż utrata przez nie mocy obowiązującej np. z dniem publikacji orzeczenia nie naruszałaby interesów nie tylko obywateli, ale także demokratycznego państwa prawnego, tym bardziej że nie wiadomo, co ostatecznie stanie się z informacjami zebranymi przez organy kontroli skarbowej do tego czasu. Wypada mieć nadzieję, że zostaną zniszczone i nie posłużą do innych celów.

Stanisław Stec, podsekretarz stanu, generalny inspektor kontroli skarbowej

Trybunał dał nam czas na nowelizację zaskarżonych przepisów. W tym parlamencie nie ma już możliwości dokonania zmian, natomiast przyszły rząd i parlament będą potrzebowali czasu, żeby dostosować te przepisy do wymogów konstytucyjnych. Na tym etapie więc przeanalizujemy szczegółowo wyrok i jego uzasadnienie i podejmiemy odpowiednie działania, żeby nie stosować zaskarżonych przepisów. Jeżeli uprawnienia wywiadu mają służyć do walki z przestępczością, to uważam, że nie są one za szerokie. Te mechanizmy są potrzebne. Istota tkwi tylko w tym, żeby tych uprawnień nie nadużywać. Na spotkaniach z przedsiębiorcami jestem utwierdzany w przekonaniu, że działania wywiadu ukierunkowane na walkę z szarą strefą są ze wszech miar słuszne. Jak podkreślają przedsiębiorcy, szara strefa powoduje niekonkurencyjność dla tych, którzy się uczciwie rozliczają z podatków. Działania wywiadu skarbowego są ukierunkowane na przestępców, a nie uczciwych podatników. Uczciwy podatnik nie musi obawiać się, że będzie inwigilowany. Dbam o to, żeby moje służby koncentrowały się przede wszystkim na walce z szarą strefą.

Notowała  Wiesława Moczydłowska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz

Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK