| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spotkanie Tusk-Pawlak-Rostowski w sprawie VAT

Spotkanie Tusk-Pawlak-Rostowski w sprawie VAT

Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował, że w czwartek odbędzie się spotkanie premiera Donalda Tuska, wicepremiera Waldemara Pawlaka, ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz ekspertów w sprawie zmian w rozliczeniu podatku VAT.


"Pan premier Tusk, wicepremier Pawlak i minister Rostowski będą rozmawiać o VAT, jednej, czy drugiej propozycji. Bardzo często tak się dzieje, że ministrowie mają różną opinię na temat rozwiązania danego problemu i rolą pana premiera jest to, żeby tego typu spory - po wysłuchaniu argumentów obu stron - ostatecznie rozstrzygać na posiedzeniach Rady Ministrów" - powiedział w czwartek Graś w Programie III Polskiego Radia.

Propozycja zmian w rozliczeniu podatku VAT znajduje się w przygotowanych przez resort gospodarki założeniach do ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych. PSL proponuje, by przedsiębiorcy płacili VAT po faktycznym otrzymaniu pieniędzy (metoda kasowa), a nie - jak obecnie - po wystawieniu faktury. Ludowcy przekonują, że dziś mamy tylko "pozornie kasowy" VAT, bo jeśli płatnik nie otrzyma zapłaty za fakturę po 90 dniach, to i tak musi zapłacić podatek. Rozszerzenia metody kasowej VAT chce też Ruch Palikota.

Pawlak przyznał w środę, że jeśli chodzi o kasowe rozliczanie podatku VAT, to "wygląda na to, iż jest możliwość uzgodnionego działania z ministrem finansów". "Rysuje się porozumienie polegające na tym, żeby wprowadzić możliwość rozliczania kasowego dla małych podatników, czyli firm o obrotach do 1,2 mln euro obrotu, czyli ok. 5 mln złotych" - dodał.

Rzecznik rządu pytany, czy Tusk jest - w sprawie VAT - po stronie Pawlaka, czy Rostowskiego powiedział, że premier "będzie słuchał argumentów jednej i drugiej strony i zobaczymy, jaki będzie efekt tego spotkania".


200 zmian w podatku VAT. Przygotuj się! Zapraszamy na Akademię VAT >>


"Trudno mi go uprzedzać i mówić o opinii pana premiera, która może być przecież również kształtowana pod wpływem tych argumentów obu stron, które na tym spotkaniu się pojawią. Na pewno na końcu będzie jednolite stanowisko koalicyjne rządu w tej sprawie" - powiedział Graś.

Rzecznik rządu był też pytany o zapowiadane przez Pawlaka rozmowy z przedstawicielami opozycji w sprawie możliwość współpracy m.in. w sprawach gospodarczych.

Zdaniem Grasia nie ma absolutnie nic złego w tym, że Pawlak chce rozmawiać z klubami opozycyjnymi o swoich propozycjach dotyczących gospodarki. "My tę aktywność (Pawlaka) rozumiemy, nic złego się nie dzieje, żadne kryzysy koalicji nie grożą" - powiedział Graś.

Jak dodał, "koalicja jest mocna, sprawdzona przez cztery lata" i nie jest tajemnicą - mówił - że Pawlak i Rostowski mają czasem różne zdania, "często spierają się na argumenty".

Z kolei szef klubu PSL Jan Bury poinformował we wtorek w radiu TOK FM, że na wtorek planowane jest spotkanie klubów PO i PSL w sprawie zmian w rozliczeniu podatku VAT.

Bury przypomniał, że Pawlak rozmawiał już na temat kasowego VAT-u z premierem, który - jak ocenił - nie był do tego projektu "negatywnie usposobiony".

"Niespełna dwa tygodnie temu byłem świadkiem, jak na rozmowie koalicyjnej premier Pawlak rozmawiał z premierem Tuskiem na temat VAT-u kasowego, mówił o rozwiązaniach unijnych w innych krajach, mówił, że to dobre, potrzebne wyciągnięcie reki do małych i średnich przedsiębiorców. (...) Premier Tusk mówił, że są pewne okoliczności - są przepisy unijne - trzeba je zbadać" - relacjonował szef klubu PSL.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK