| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spotkanie Tusk-Pawlak-Rostowski w sprawie VAT

Spotkanie Tusk-Pawlak-Rostowski w sprawie VAT

Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował, że w czwartek odbędzie się spotkanie premiera Donalda Tuska, wicepremiera Waldemara Pawlaka, ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz ekspertów w sprawie zmian w rozliczeniu podatku VAT.


"Pan premier Tusk, wicepremier Pawlak i minister Rostowski będą rozmawiać o VAT, jednej, czy drugiej propozycji. Bardzo często tak się dzieje, że ministrowie mają różną opinię na temat rozwiązania danego problemu i rolą pana premiera jest to, żeby tego typu spory - po wysłuchaniu argumentów obu stron - ostatecznie rozstrzygać na posiedzeniach Rady Ministrów" - powiedział w czwartek Graś w Programie III Polskiego Radia.

Propozycja zmian w rozliczeniu podatku VAT znajduje się w przygotowanych przez resort gospodarki założeniach do ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych. PSL proponuje, by przedsiębiorcy płacili VAT po faktycznym otrzymaniu pieniędzy (metoda kasowa), a nie - jak obecnie - po wystawieniu faktury. Ludowcy przekonują, że dziś mamy tylko "pozornie kasowy" VAT, bo jeśli płatnik nie otrzyma zapłaty za fakturę po 90 dniach, to i tak musi zapłacić podatek. Rozszerzenia metody kasowej VAT chce też Ruch Palikota.

Pawlak przyznał w środę, że jeśli chodzi o kasowe rozliczanie podatku VAT, to "wygląda na to, iż jest możliwość uzgodnionego działania z ministrem finansów". "Rysuje się porozumienie polegające na tym, żeby wprowadzić możliwość rozliczania kasowego dla małych podatników, czyli firm o obrotach do 1,2 mln euro obrotu, czyli ok. 5 mln złotych" - dodał.

Rzecznik rządu pytany, czy Tusk jest - w sprawie VAT - po stronie Pawlaka, czy Rostowskiego powiedział, że premier "będzie słuchał argumentów jednej i drugiej strony i zobaczymy, jaki będzie efekt tego spotkania".


200 zmian w podatku VAT. Przygotuj się! Zapraszamy na Akademię VAT >>


"Trudno mi go uprzedzać i mówić o opinii pana premiera, która może być przecież również kształtowana pod wpływem tych argumentów obu stron, które na tym spotkaniu się pojawią. Na pewno na końcu będzie jednolite stanowisko koalicyjne rządu w tej sprawie" - powiedział Graś.

Rzecznik rządu był też pytany o zapowiadane przez Pawlaka rozmowy z przedstawicielami opozycji w sprawie możliwość współpracy m.in. w sprawach gospodarczych.

Zdaniem Grasia nie ma absolutnie nic złego w tym, że Pawlak chce rozmawiać z klubami opozycyjnymi o swoich propozycjach dotyczących gospodarki. "My tę aktywność (Pawlaka) rozumiemy, nic złego się nie dzieje, żadne kryzysy koalicji nie grożą" - powiedział Graś.

Jak dodał, "koalicja jest mocna, sprawdzona przez cztery lata" i nie jest tajemnicą - mówił - że Pawlak i Rostowski mają czasem różne zdania, "często spierają się na argumenty".

Z kolei szef klubu PSL Jan Bury poinformował we wtorek w radiu TOK FM, że na wtorek planowane jest spotkanie klubów PO i PSL w sprawie zmian w rozliczeniu podatku VAT.

Bury przypomniał, że Pawlak rozmawiał już na temat kasowego VAT-u z premierem, który - jak ocenił - nie był do tego projektu "negatywnie usposobiony".

"Niespełna dwa tygodnie temu byłem świadkiem, jak na rozmowie koalicyjnej premier Pawlak rozmawiał z premierem Tuskiem na temat VAT-u kasowego, mówił o rozwiązaniach unijnych w innych krajach, mówił, że to dobre, potrzebne wyciągnięcie reki do małych i średnich przedsiębiorców. (...) Premier Tusk mówił, że są pewne okoliczności - są przepisy unijne - trzeba je zbadać" - relacjonował szef klubu PSL.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

taxonline.pl

Serwis podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »