| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Tusk: przedstawię plany na 2013 r. z perspektywą na całą kadencję

Tusk: przedstawię plany na 2013 r. z perspektywą na całą kadencję

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w swoim piątkowym wystąpieniu w Sejmie będzie mówił o dotychczasowych dokonaniach rządu, a także o planach na 2013 r. "z perspektywą na całą kadencję". Zaznaczył, że nie przewiduje w najbliższym czasie zmian w rządzie.

Premier poinformował też, że w listopadzie 2012 r. zostanie wypłacona podwyżka dla straży pożarnej, granicznej, straży więziennej i BOR w wysokości 300 zł - z części funduszu przeznaczonego na przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych.

Tusk przypomniał, że udało się przeprowadzić "najbardziej masywną zmianę ustrojową, wielką i przykrą operację" - podwyższanie i zrównywanie wieku emerytalnego (wejdzie w życie 1 stycznia 2013 r.), oraz ograniczyć przywileje emerytalne służb mundurowych (od 1 stycznia 2013 r.).

Projekty, które rząd przyjął, ale znajdują się w parlamencie, to - mówił Tusk - podwyższenie o 50 proc. ulgi prorodzinnej, likwidacja ulgi na internet, zmiany w umowach autorskich, zmiany w becikowym, uchylenie dostępu do 50 zawodów regulowanych - tzw. deregulacja Gowina. Jak poinformował, nowelizacja procedury karnej - która zakłada przyspieszenie postępowania sądowego - została przyjęta przez rząd we wtorek.

Jeśli chodzi o zapowiadane w expose zmiany dotyczące Funduszu Kościelnego, premier nie wykluczył, że - mimo braku porozumienia ze stroną kościelną - rządowy projekt odpisu podatkowego na Kościół w wysokości 0,3 proc. trafi do Sejmu. Zastrzegł, że brak porozumienia dotyczy wysokości odpisu, a nie likwidacji Funduszu Kościelnego.

"W mojej ocenie to parlament powinien zdecydować, czy 0,3 (proc.) to jest w sam raz, za mało, czy za dużo dla Kościołów. Moim zdaniem jest to mniej więcej tyle, ile do tej pory Kościół otrzymywał z racji istnienia Funduszu Kościelnego" - powiedział szef rządu.

Według premiera, do końca roku rządowi uda się uporać ze sprawą zmian dotyczących emerytur górniczych. Tusk powiedział, że minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował go, że trwa żmudna analiza tego, co tak naprawdę jest zawodem górniczym przy wydobyciu, tak aby "nie skrzywdzić tych, którzy nie będąc górnikami (pracującymi) np. na kombajnie, są elektrykami, ratownikami i pracują pod ziemią".

Jak dodał, w kwestii ułatwień w pozwoleniu na budowę, założenia do projektu ustawy znajdują się obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych, a za tydzień na posiedzeniu rządu projekt zostanie przyjęty.

Premier powiedział też, że - jeśli chodzi o sprawę eksploatacji gazu łupkowego - trzeba połączyć dwie ważne potrzeby - przepisy, które nie zniechęcą inwestorów do kosztownego procesu poszukiwania i wydobywania gazu łupkowego, a z drugiej strony utrzymanie kontroli państwowej nad procesem wydobywania i redystrybucją korzyści płynących z wydobywania gazu łupkowego.

Tusk przyznał, że najtrudniej idzie kwestia wprowadzania zmian dotyczących rachunkowości i opodatkowania dla rolników - ze względu na poważny spór dotyczący szczegółów tego rozwiązania - między ministrem rolnictwa i ministrem finansów.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK