| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kluby PO i PSL zgłoszą uwagi do projektu w sprawie rozliczania VAT

Kluby PO i PSL zgłoszą uwagi do projektu w sprawie rozliczania VAT

Kluby PO i PSL zgłoszą do Ministerstwa Finansów uwagi do założeń projektu ustawy ws. rozliczania VAT - poinformował we wtorek Rafał Grupiński (PO). Taka decyzja zapadła na wtorkowym spotkaniu kierownictw obu klubów z udziałem wiceministra gospodarki Mariusza Haładyja.


Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce, które zawierają m.in. propozycje zapisów dotyczących zmiany rozliczania VAT. Premier Tusk oświadczył, że zwrócił się do wszystkich ministrów, aby osobiście zajęli się pracą nad założeniami, tak, aby nie później niż w ciągu dwóch tygodni te założenia, jako projekt ustawy, trafiły do rządu.

"Omawialiśmy założenia do tej ustawy przyjęte przez rząd, jeśli chodzi o podatek VAT. Mieliśmy pewne uwagi co do szczegółowych rozwiązań. Myślę, że będziemy chcieli wnieść jako kluby parlamentarne - jeszcze na etapie pomiędzy założeniami a ostatecznym projektem - pewne uwagi do Ministerstwa Finansów; tak, aby ta ustawa miała jak najkorzystniejszy kształt dla przedsiębiorców, dla podatników" - poinformował dziennikarzy Grupiński.

Projektowane przepisy zakładają zniesienie obowiązku zapłaty podatku VAT przez małego podatnika w przypadku nieotrzymania przez niego płatności za dostarczony towar lub usługę, jeżeli jego kontrahentem jest podatnik VAT. Jednocześnie brak obowiązku zapłaty podatku po stronie przedsiębiorcy powiązany będzie z ograniczeniem prawa do odliczania podatku przez dłużnika. W rozumieniu tych przepisów mały podatnik to taki, którego roczne obroty nie przekraczają 1,2 mln euro.


Akademia VAT

Przygotuj się na 200 zmian w podatku VAT. Zapraszamy na cykl warsztatów >>


Grupiński dopytywany, co stanie się z przedstawionym pod koniec sierpnia projektem Adama Szejnfelda (PO), przewidującym zmiany w CIT, PIT i VAT mające na celu likwidację patologii zatorów płatniczych, odparł: "Zobaczymy, jak daleko idące rozwiązania będzie proponował rząd, jeśli chodzi o pozostałe dwa podatki. Kiedy ostateczny kształt ustawy rządowej spłynie do Sejmu będziemy wiedzieli, co z naszego projektu ewentualnie będziemy mogli uwzględnić".

Projekt Szejnfelda pochwalił jako "daleko idący" szef klubu PSL Jan Bury. "Przedsiębiorcy dzisiaj oczekują właśnie takich rozwiązań, szczególnie ci drobni i średni, którzy są drożdżami naszej gospodarki" - powiedział szef klubu PSL.

Wtorkowe spotkanie kierownictw klubów PO i PSL ma być jednym z cyklu spotkań koalicyjnych, dotyczących m.in. prac nad projektami, które koalicja przygotowuje w Sejmie. "Tak, żebyśmy z wyprzedzeniem wymieniali informacje na temat projektowanych ustaw, aby pewne wątpliwości rozstrzygać nie w komisjach, a na poziomie wstępnym" - tłumaczył Grupiński. Niektóre propozycje ustawowe mają być wspólną inicjatywą obu klubów - dodał Bury.

Spotkania kierownictw obu koalicyjnych klubów parlamentarnych mają się odbywać co dwa tygodnie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK