| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowa umowa podatkowa z Kanadą

Nowa umowa podatkowa z Kanadą

Sejm uchwalił ustawę w sprawie ratyfikacji polsko-kanadyjskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania. Nowa umowa zastąpi starą konwencję z 1987 r.


Za przygotowaną przez resort finansów ustawą "o ratyfikacji Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wraz z Protokołem, podpisanych w Ottawie dnia 14 maja 2012 r." głosowało 428 posłów, jeden wstrzymał się od głosu.

W uzasadnieniu do ustawy napisano, że obowiązującą polsko-kanadyjską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarto 4 maja 1987 r.

"W nowych warunkach gospodarczych, jak i nowej sytuacji międzynarodowej zaistniałej w Polsce po 1989 r., zawarte w latach osiemdziesiątych umowy podatkowe nie odpowiadają współczesnym wymogom wynikającym z przystąpienia Polski do Europejskiej Organizacji Współpracy i Rozwoju (OECD), jak i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Zachodzi zatem potrzeba wynegocjowania nowych umów z ważnymi partnerami gospodarczymi Polski, do których zalicza się Kanada" - wskazano w uzasadnieniu.

Nowa polsko-kanadyjska konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania została oparta o aktualną wersję Modelowej Konwencji OECD ws. podatku od dochodu i majątku. Konwencja ma mieć zastosowanie do osób fizycznych i osób prawnych mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce, w Kanadzie lub w obu krajach.

Konwencja przewiduje m.in. zmiany w przypadku opodatkowania dywidend, które obecnie podlegają 15-proc. stawce pobieranej u źródła. "W nowej Konwencji obniżono stawkę podatku u źródła do 5 proc. w przypadku osoby uprawnionej, posiadającej co najmniej 10 proc. kapitału w spółce wypłacającej dywidendę. W pozostałych przypadkach znajduje zastosowanie stawka 15 proc." - wyjaśniono.

Natomiast podatek od odsetek pobierany u źródła ma wynieść 10 proc.

W umowie zapisano, że dochód z pracy najemnej podlega - z pewnymi wyjątkami - opodatkowaniu w państwie, w którym praca jest wykonywana.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK