| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ratyfikacja konwencji podatkowej z Islandią

Ratyfikacja konwencji podatkowej z Islandią

Posłowie jednogłośnie zdecydowali o ratyfikacji polsko-islandzkiej konwencji ws. unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.


W uzasadnieniu do ustawy napisano, że w związku ze stopniowym otwieraniem rynków pracy dla polskich obywateli przez państwa UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego wskazane jest ujednolicenie metod unikania podwójnego opodatkowania, stosowanych w umowach zawieranych przez Polskę z tymi państwami.

"Modelowa Konwencja OECD w sprawie podatków od dochodu i od majątku przewiduje (...) alternatywne metody unikania podwójnego opodatkowania - metodę proporcjonalnego zaliczenia oraz metodę wyłączenia z progresją (...) Najistotniejszym czynnikiem różnicującym obie metody jest to, że stosowanie metody zaliczenia proporcjonalnego może być niekorzystne dla podatnika, gdy istnieją znaczące różnice w poziomie opodatkowania między krajem uzyskiwania dochodu a Rzeczpospolitą Polską" - wskazano w uzasadnieniu.

Dodano, że jeżeli w Islandii stosowane są dużo wyższe progi podatkowe, a stawki podatkowe dla określonej wysokości dochodu są niższe niż w Polsce, to podatnik zawsze rozliczając się z podatku w Polsce obowiązany będzie do dopłaty różnicy między podatkiem do zapłacenia w Polsce a podatkiem zapłaconym za granicą.

"Przyjęcie metody wyłączenia z progresją całkowicie eliminuje ten problem" - podkreślono w uzasadnieniu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK