| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Projekt zmian w Kodeksie karnym skarbowym

Projekt zmian w Kodeksie karnym skarbowym

Po wprowadzeniu zmian w kodeksie karnym skarbowym sprzedaż towaru "poza kasą rejestrującą" podlegałaby podwójnej karze - za uszczuplenie VAT i za nierzetelne prowadzenie księgi podatkowej. Jak jednak wyjaśniają specjaliści, sprawca nie powinien być podwójnie karany. Kara powinna być wymierzana za jedno przestępstwo albo wykroczenie skarbowe na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów.

W projekcie określa się, że księgami są inne podobne urządzenia ewidencyjne, do których prowadzenia zobowiązuje ustawa, a w szczególności zapisy kasy rejestrującej. Takie zdefiniowanie ksiąg prowadzi do tego, że sprzedaż towaru „poza kasą rejestrującą” karana będzie podwójnie. Po pierwsze, sprawca będzie uszczuplał VAT, po drugie – nie będzie prowadził księgi (lub prowadzi ją nierzetelnie). Jak jednak wyjaśniają specjaliści, nie powinno to powodować podwójnego ukarania sprawcy, gdyż w takim przypadku kara będzie wymierzana za jedno przestępstwo skarbowe albo wykroczenie skarbowe na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów.

Projekt zmian wprowadza też inne bardziej rygorystyczne przepisy, które odnoszą się do wysokości kar za poszczególne przestępstwa skarbowe. W niektórych przypadkach podnosi się zagrożenie karą pozbawienia wolności z dwóch do trzech lat (np. przy firmanctwie) lub z jednego roku do dwóch lat (np. przy podrobieniu uiszczenia opłaty skarbowej).

Wydłużone też zostaną okresy przedawnienia karalności przestępstw skarbowych. Proponuje się, aby karalność przestępstwa skarbowego ustawała, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat:

• pięć – gdy czyn stanowi przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą trzy lata
• dziesięć – gdy czyn stanowi przestępstwo skarbowe zagrożone karą pozbawienia wolności przekraczającą trzy lata.

Zagrożenie karą więzienia w kodeksie karnym skarbowym
Przestępstwo skarbowe
Tak jest
Tak ma być
Firmanctwo kara pozbawienia wolności do lat 2 kara pozbawienia wolności do lat 3
Pobranie i niewpłacenie podatku przez płatnika kara pozbawienia wolności do lat 2 kara pozbawienia wolności do lat 3
Pobranie podatku przez płatnika w kwocie niższej od należnej kara pozbawienia wolności do roku kara pozbawienia wolności do lat 2
Podrobienie uiszczenia znaku opłaty skarbowej kara pozbawienia wolności do roku kara pozbawienia wolności do lat 2
Zbycie znaków akcyzy osobie nieuprawnionej kara pozbawienia wolności do roku kara pozbawienia wolności do lat 2

Mało korzystna jest też zmiana, która dotyczy przesłanki udzielenia przez sąd zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Obecnie sąd, udzielając zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, orzeka tytułem kary grzywny kwotę nie wyższą niż uiszczona przez sprawcę. Po zmianie orzekana przez sąd tytułem grzywny będzie kwota uiszczona przez sprawcę. Spowoduje to wyłączenie możliwości orzeczenia przez sąd kwoty niższej niż uiszczona już przez sprawcę, co w konsekwencji ograniczy możliwość indywidualizowania kary. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (28 bm.) ma być rozpatrzone sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie zmiany ustawy kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw.

Bogdan Świąder

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK