| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kłopoty z deklaracją za maj

Kłopoty z deklaracją za maj

Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim, prezesem Instytutu Studiów Podatkowych

■ Z początkiem czerwca br. weszła w życie większość przepisów ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 90, poz. 756). Czy oceniając te nowe regulacje, można stwierdzić, że – generalnie – są one korzystne dla podatników?

– Wiele znowelizowanych unormowań rzeczywiście można ocenić jako korzystne dla podatników. Chcę jednak zwrócić uwagę, że uchwalając znowelizowaną ustawę, zapomniano o uregulowaniu dość istotnej kwestii.

■ Czego konkretnie nie regulują nowe przepisy?

– Jak już wspomnieliśmy, zdecydowana większość znowelizowanych unormowań obowiązuje od 1 czerwca br. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w czerwcu podatnicy rozliczający się co miesiąc muszą złożyć deklarację VAT-7 za maj 2005 r. Czyli już w czasie obowiązywania nowych przepisów podatnicy muszą się rozliczyć z czynności wykonywanych w miesiącu, gdy jeszcze były w mocy poprzednie regulacje ustawy o podatku od towarów i usług.

■ Czy zatem przy wypełnianiu składanej w czerwcu br. deklaracji za maj podatnicy powinni kierować się już przepisami znowelizowanej ustawy o VAT, czy też muszą jeszcze stosować poprzednie regulacje obowiązujące do końca maja 2005 r.?

– Jest to fundamentalna kwestia w prawie podatkowym. W przypadku podatku dochodowego panuje zgoda, że wypełniając deklarację (niezależnie od tego, kiedy jest złożona) dotyczącą przychodów czy dochodów osiągniętych w danym roku, stosuje się przepisy, które obowiązywały właśnie w tym roku. Oznacza to, że np. wypełniając formularz PIT za 2004 r., podatnicy kierowali się przepisami obowiązującymi w ubiegłym roku, chyba że przepis szczególny stanowił inaczej.

Gdy jednak nowelizowano ustawę o podatku od towarów i usług, to – jak już wspomniałem – zapomniano rozstrzygnąć tę ważną kwestię.

■ Jakie mogą być konsekwencje tego, że nowelizując ustawę o VAT, nie uchwalono rozstrzygającego przepisu wskazującego podatnikom, jak powinni postępować?

– Część podatników może przy wypełnianiu deklaracji za maj br. uwzględniać np. dostawy wewnątrzwspólnotowe przy zastosowaniu zasad obowiązujących do 31 maja br. Nie wiadomo jednak, czy wszyscy podatnicy będą postępowali w ten właśnie sposób. Dlatego konieczne jest zajęcie w tej sprawie jednoznacznego stanowiska przez ministra finansów. Nie można bowiem dopuścić do tego, żeby każdy z podatników musiał sam rozstrzygać ten dylemat, wypełniając deklarację VAT za maj br.
Warto również zwrócić uwagę, że obecnie wobec tego problemu stanęli podatnicy rozliczający się w okresach miesięcznych. W niedalekiej przyszłości natomiast ten sam kłopot będą mieli podatnicy rozliczający się co kwartał.

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dremel

BIG ON DETAIL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »