| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polska najszybciej na świecie wprowadza reformy! Jakie?

Polska najszybciej na świecie wprowadza reformy! Jakie?

Polska najszybciej na świecie wdraża probiznesowe reformy - ocenił Bank Światowy w dorocznym raporcie "Doing Business". To przede wszystkim efekt wieloletnich, konsekwentnych działań - mówił premier Donald Tusk podczas prezentacji raportu.

Zapowiedział też wystąpienie o powołanie w Sejmie stałej komisji, której zadaniem będzie promowanie deregulacji i sprawdzanie ustaw pod kątem ich skutków deregulacyjnych.

Szef rządu zastrzegł, że deregulacja to nie jest proste wykreślanie przepisów. "Regulacja jest tym, z czym trzeba żyć i dlatego tak ważnym jest odrzucenie złudzeń, że jest możliwa współczesna gospodarka bez regulacji" - powiedział. Jak dodał, trzeba włożyć maksymalny wysiłek w to, "żeby regulacja była przyjazna, mądra, sprytna - po to, żeby także elastyczna, dynamiczna i sprytna mogła być polska gospodarka".

Wicepremier Waldemar Pawlak przypominał, że przyjęto już dwie kompleksowe ustawy deregulacyjne, a w środę rząd przyjmie projekt trzeciej. Dodał, że w ubiegłym roku rządowi udało się wdrożyć system rejestracji działalności gospodarczej przez osoby fizyczne. "Do tej pory było to rejestrowane w gminach. Przeszliśmy na rejestrację krajową. (...) Znakomicie skrócił się czas zakładania firmy. Można to zrobić w ciągu jednego dnia" - zaznaczył Pawlak.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zwrócił z kolei uwagę na to, że jego resort odpowiada za pięć z dziesięciu ocenianych obszarów. Jak mówił, BŚ bardzo wysoko ocenił rozwiązania dotyczące rejestracji tytułu własności, czyli wpisów do ksiąg wieczystych. Przypomniał, że średni czas oczekiwania od stycznia 2010 r. do września 2012 r. spadł ze 132 do 7 dni. Zapowiedział też, że wkrótce rząd zajmie się projektem elektronicznego wniosku o wpis do księgi wieczystej.

Mówiąc o kategorii "egzekucje kontraktów" Gowin przypomniał, że rząd upraszcza procedury sądownictwa gospodarczego, a wkrótce zajmie się projektem kolejnego sądu elektronicznego. Chodzi o elektroniczny bankowy tytuł egzekucyjny, czyli ok. milion spraw rocznie, które będą rozstrzygane błyskawicznie, w przestrzeni wirtualnej - wyjaśnił minister.

Przypomniał, że w Warszawie powstaje Centrum Sądownictwa Gospodarczego, w którym pracować będzie 160 sędziów i 500 urzędników. "Wydaje mi się, że komfort dochodzenia należności dla polskich przedsiębiorców znacząco przez to wzrośnie" - mówił Gowin. Zapowiedział też przedstawienie wkrótce projektu całkiem nowego Prawa upadłościowego.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sklep zonazielona.pl

proponuje ekskluzywne, designerskie meble i elementy wystroju wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK