| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT. Rejestracja umów leasingu

VAT. Rejestracja umów leasingu

Podatnicy, którzy użytkują samochody na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i odliczają podatek naliczony, musieli do 15 czerwca br. zarejestrować w urzędzie skarbowym taką umowę wraz ze wszystkimi aneksami do niej, aby nadal móc odliczać VAT. Jeśli ktoś otrzymał aneks do umowy po 15 czerwca, to mimo zarejestrowania umowy z odliczenia VAT już nie skorzysta.

Takie wyjaśnienie „GP” otrzymała z Izby Skarbowej z Gdańska. Jak wynika z literalnego brzmienia art. 7 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw, podatnicy posiadający samochody będące przedmiotem umów leasingu, zawartych przed 1 czerwca 2005 r., w stosunku do których kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku wykazanego na fakturze, mają prawo do rozliczania VAT od rat leasingowych według starych zasad (odliczania całej wartości VAT naliczonego w ratach) przez cały okres trwania umowy leasingowej, jeżeli umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do 15 czerwca 2005 r., a w umowie tej nie zostaną dokonane zmiany po 1 czerwca 2005 r.

Aby taką umowę zarejestrować, trzeba było przyjść do urzędu skarbowego najpóźniej 15 czerwca br. wraz z oryginałem umowy oraz aneksami (zmianami umowy), a także kserokopią tych dokumentów.

Do redakcji „GP” w ostatnim czasie zaczęły napływać pytania, co zrobić w sytuacji, gdy podatnik zarejestrował umowę leasingu do 15 czerwca, ale aneksy otrzymał już po 15 czerwca. Czy w takiej sytuacji utraci prawo do odliczania VAT?

Z wyjaśnień Izby Skarbowej w Gdańsku wynika, że tak. Podatnik traci wówczas prawo do odliczenia. Jak wyjaśniła izba, przepisy ustawy o VAT nie stanowią o tym, że nie można zarejestrować umowy bez aneksu, lecz o tym, że zarejestrowanie umowy jest jednym z warunków zachowania nabytego prawa do odliczenia podatku naliczonego. W przypadku, gdy do umowy leasingowej sporządzono aneks czy aneksy, podatnik dla spełnienia obowiązku zarejestrowania umowy do 15 czerwca 2005 r. był zobowiązany zarejestrować umowę wraz z wszystkimi aneksami, jeżeli zostały takie sporządzone.

– Podatnik, który nie przedłożył aneksów wraz z umową pierwotną, utracił prawo do stosowania przedstawionych reguł. Zatem także w przypadku, gdy podatnik aneks otrzymał po 15 czerwca, a do 15 czerwca zarejestrował umowę, to też nie ma zastosowania przepis pozwalający na odliczenie VAT. Skutek podatkowy wynikający z tego przepisu wystąpi tylko wówczas, gdy podatnik zarejestrował umowę razem z aneksem do 15 czerwca br. Aneks sporządzony po 15 czerwca, a także sporządzony wprawdzie przed 15 czerwca, ale przedłożony urzędowi skarbowemu po 15 czerwca, nie wywołuje wskazanych skutków podatkowych – wyjaśniła Monika Kopiecka z IS w Gdańsku.

Ewa Matyszewska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK