| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > NSA. Podatek od nieruchomości

NSA. Podatek od nieruchomości

W 1997 r. każda nieruchomość należąca do podatnika prowadzącego działalność gospodarczą była z mocy prawa z nią związana. A podatnik musiał płacić wyższe stawki podatku od nieruchomości.

Podatnik w 1996 r. nabył kilka nieruchomości od Agencji Rolnej Skarbu Państwa (ARSP). Po kilku nieudanych próbach wyegzekwowania podatku od nieruchomości za 1997 r. wreszcie w grudniu 2001 r. wójt gminy określił należność w kwocie ponad 60 tys. zł. Przy czym zastosował najwyższą stawkę obowiązującą dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą.

Podatnik nie chciał się zgodzić z takim stanowiskiem i w odwołaniu podkreślił, że nieruchomość nie ma związku z prowadzoną działalnością.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie przyznało racji podatnikowi. Kolegium zastrzegło, że w 1997 r. wszystkie nieruchomości podatnika prowadzącego działalność gospodarczą były opodatkowane tak jak nieruchomości związane z taką działalnością, i to z mocy samego prawa. Podkreślono też, że z oględzin nieruchomości nabytych przez podatnika wynika jasno, że są one wykorzystywane do działalności gospodarczej.

Również sąd administracyjny I instancji nie przyznał racji podatnikowi. Potwierdził, że w stanie prawnym obowiązującym w 1997 r. już samo posiadanie nieruchomości kwalifikowało je jako nieruchomości związane z działalnością.

Spór trafił na wokandę Naczelnego Sądu Administracyjnego. Tym razem skarżący zarzucił, że nieruchomość nabyta od ARSP jest gospodarstwem rolnym. Na właścicielu ciążył zatem obowiązek uiszczenia nie podatku od nieruchomości, ale podatku rolnego. Na potwierdzenie swych racji skarżący powoływał się na ewidencję gruntów, w której sporna nieruchomość figuruje jako nieużytki rolne.

NSA skargę kasacyjną oddalił. Jak zauważył sąd, skarżący nigdy wcześniej nie kwestionował charakteru nieruchomości. Wręcz przeciwnie, od 1997 r. zgłaszał wnioski o umorzenie lub zawieszenie podatku od nieruchomości, wskazując na nakłady, jakie czyni, a które zmierzały do rozwinięcia działalności i zatrudnienia większej liczby pracowników.

Ponadto w treści aktów notarialnych jasno określono, że nieruchomości są przeznaczone pod działalność usługową i składową, zaś zmiana przepisów, zgodnie z którą związek z działalnością określa na podstawie ewidencji gruntów, zaczęła obowiązywać znacznie później, konkludował NSA.

Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt FSK1879/04

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK