| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Prawidłowe księgowanie rabatów

Prawidłowe księgowanie rabatów

Rabat stanowi zniżkę, ustępstwo procentowe od ustalonych cen towarów. Zamiennie można określić go jako bonifikatę lub opust. W rezultacie jest on obniżeniem ceny sprzedaży przez sprzedawcę przyznawanym nabywcom towarów. Jako opust z ceny realizowany jest najczęściej przy zakupach hurtowych, tj. przy dużych ilościach nabywanych przez kontrahentów towarów.

Rabaty (bonifikaty, opusty) ujmuje się w księgach rachunkowych, stosując przepisy art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.), który określa, co należy rozumieć przez pojęcie „cena nabycia”. W tym przypadku znajdą zastosowanie też przepisy art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), który stanowi, że obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Korekta faktury

Podstawę zapisów korygujących w księgach rachunkowych, zarówno sprzedawcy udzielającego rabatu, jak i nabywcy otrzymującego rabat, stanowi faktura korygująca wystawiona przez sprzedawcę zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach ustawy o VAT.

WARTO WIEDZIEĆ
Jeżeli jednostka jest nabywcą otrzymującym fakturę korygującą jest obowiązana do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymała, a jeżeli jest małym podatnikiem, w rozliczeniu za kwartał, w którym tę fakturę otrzymała.

Jeżeli po wystawieniu faktury zostanie udzielony rabat, to zgodnie z par. 16 rozporządzenia ministra finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798) sprzedawca zobowiązany jest wystawić fakturę korygującą.

Faktura korygująca powinna zawierać następujące dane:

• wyraz „KOREKTA” lub „FAKTURA KORYGUJĄCA”,
• numer kolejny oraz datę wystawienia faktury korygującej,
• niektóre dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca, takie jak:

– imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, jak też numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy,
– dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży, datę wystawienia i numer kolejny korygowanej faktury VAT,

• nazwę towaru lub usługi objętej rabatem lub podwyższeniem ceny,
• kwotę i rodzaj udzielonego rabatu lub podwyższenia ceny bez podatku,
• kwotę zmniejszenia lub podwyższenia podatku należnego.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK