| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Prawidłowe księgowanie rabatów

Prawidłowe księgowanie rabatów

Rabat stanowi zniżkę, ustępstwo procentowe od ustalonych cen towarów. Zamiennie można określić go jako bonifikatę lub opust. W rezultacie jest on obniżeniem ceny sprzedaży przez sprzedawcę przyznawanym nabywcom towarów. Jako opust z ceny realizowany jest najczęściej przy zakupach hurtowych, tj. przy dużych ilościach nabywanych przez kontrahentów towarów.

Rabaty (bonifikaty, opusty) ujmuje się w księgach rachunkowych, stosując przepisy art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.), który określa, co należy rozumieć przez pojęcie „cena nabycia”. W tym przypadku znajdą zastosowanie też przepisy art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), który stanowi, że obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Korekta faktury

Podstawę zapisów korygujących w księgach rachunkowych, zarówno sprzedawcy udzielającego rabatu, jak i nabywcy otrzymującego rabat, stanowi faktura korygująca wystawiona przez sprzedawcę zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach ustawy o VAT.

WARTO WIEDZIEĆ
Jeżeli jednostka jest nabywcą otrzymującym fakturę korygującą jest obowiązana do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymała, a jeżeli jest małym podatnikiem, w rozliczeniu za kwartał, w którym tę fakturę otrzymała.

Jeżeli po wystawieniu faktury zostanie udzielony rabat, to zgodnie z par. 16 rozporządzenia ministra finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798) sprzedawca zobowiązany jest wystawić fakturę korygującą.

Faktura korygująca powinna zawierać następujące dane:

• wyraz „KOREKTA” lub „FAKTURA KORYGUJĄCA”,
• numer kolejny oraz datę wystawienia faktury korygującej,
• niektóre dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca, takie jak:

– imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, jak też numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy,
– dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży, datę wystawienia i numer kolejny korygowanej faktury VAT,

• nazwę towaru lub usługi objętej rabatem lub podwyższeniem ceny,
• kwotę i rodzaj udzielonego rabatu lub podwyższenia ceny bez podatku,
• kwotę zmniejszenia lub podwyższenia podatku należnego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK