| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PIT. Zwolnienia

PIT. Zwolnienia

Ostatnio wprowadzona zaliczka alimentacyjna oraz dodatki pieniężne przyznawane jako pomoc dla najbardziej potrzebujących są zwolnione z opodatkowania.

Od soboty 25 czerwca br. będzie obowiązywało nowe zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych. Związane jest ono z wejściem w życie ustawy z dnia 20 maja 2005 r. o dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny (Dz.U. nr 102, poz. 852). Nieopodatkowany będzie dodatek pieniężny przyznawany na podstawie tej ustawy przez KRUS, ZUS oraz organy emerytalno-rentowe, ministra obrony narodowej, ministra sprawiedliwości lub ministra właściwego do spraw wewnętrznych i administracji.

To jednak nie jedyne nowe zwolnienie podatkowe. Od 1 czerwca br. obowiązuje już zwolnienie z opodatkowania PIT zaliczek alimentacyjnych przyznawanych dla osób samotnie wychowujących dzieci, uprawnionych do świadczenia alimentacyjnego na podstawie tytułu wykonawczego, którego nie można wyegzekwować. Zwolnienie to zostało wprowadzone do art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który określa, iż wolne od podatku są świadczenia rodzinne wypłacone na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, zaliczki alimentacyjne oraz zasiłki porodowe wypłacone na podstawie odrębnych przepisów. Nowe zwolnienie wprowadziła ustawa z 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz.U. nr 86, poz. 732).

Bogdan Świąder
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »