| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Napiwkiem podziel się z fiskusem

Napiwkiem podziel się z fiskusem

Napiwki stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Można je traktować - w zależności od sytuacji - jako przychód ze stosunku pracy lub z tzw. innych źródeł - uważają organy podatkowe.

Sezon letni sprzyja podejmowaniu pracy w branży turystycznej, w gastronomii itp. Podejmujące takie zajęcia osoby, oprócz wynagrodzenia, często otrzymują również napiwki. Sygnały docierające ostatnio do redakcji świadczą o tym, że nie wszyscy wiedzą, czy napiwki są opodatkowane.

Stanowisko zajmowane przez organy podatkowe jednak nie pozostawia żadnych złudzeń. – Napiwki otrzymane przez pracowników zawsze stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – odpowiedział niezorientowanym podatnikom naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty (wyjaśnienia IUSB XVI – 412/152/2004 z 27 lutego 2004 r.). W piśmie urzędu skarbowego ponadto podkreślono, że napiwki mogą stanowić przychód ze stosunku pracy bądź przychód z tzw. innych źródeł. O zakwalifikowaniu napiwków do jednego z wymienionych źródeł decyduje sposób ich otrzymania. Jeżeli kwota napiwku zawarta jest w rachunku wystawionym dla klienta, to wówczas dla pracownika kwota ta – zgodnie z art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) – stanowi przychód ze stosunku pracy.

Pracodawca dolicza go w takim przypadku do pozostałych składników wynagrodzenia i od łącznej kwoty pobiera zaliczkę na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Często jednak bywa tak, że rachunek wystawiony dla klienta nie zawiera kwoty napiwku. Napiwek jest po prostu wręczany pracownikowi bezpośrednio przez klienta. W takim przypadku napiwek stanowi dla pracownika przychód z innych źródeł. Mowa jest o nich w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Taki napiwek należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym, łącznie z dochodami z pozostałych źródeł. W trakcie roku nie należy odprowadzać od nich zaliczek na podatek dochodowy ani składać dodatkowych dokumentów.

Podobne stanowisko zajął naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany (wyjaśnienia US32/PDL/PŁ/415-11/04 z 8 grudnia 2004 r.). W odpowiedzi na pytanie podatnika stwierdzono, że kiedy pracownik otrzyma napiwki bezpośrednio od klienta, to wówczas ich wartości nie można zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Takie napiwki stanowią bowiem przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy. W zeznaniu podatkowym za dany rok podatkowy podatnik powinien je wykazać w pozycji inne źródła.

Krzysztof Tomaszewski
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK