| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Napiwkiem podziel się z fiskusem

Napiwkiem podziel się z fiskusem

Napiwki stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Można je traktować - w zależności od sytuacji - jako przychód ze stosunku pracy lub z tzw. innych źródeł - uważają organy podatkowe.

Sezon letni sprzyja podejmowaniu pracy w branży turystycznej, w gastronomii itp. Podejmujące takie zajęcia osoby, oprócz wynagrodzenia, często otrzymują również napiwki. Sygnały docierające ostatnio do redakcji świadczą o tym, że nie wszyscy wiedzą, czy napiwki są opodatkowane.

Stanowisko zajmowane przez organy podatkowe jednak nie pozostawia żadnych złudzeń. – Napiwki otrzymane przez pracowników zawsze stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – odpowiedział niezorientowanym podatnikom naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty (wyjaśnienia IUSB XVI – 412/152/2004 z 27 lutego 2004 r.). W piśmie urzędu skarbowego ponadto podkreślono, że napiwki mogą stanowić przychód ze stosunku pracy bądź przychód z tzw. innych źródeł. O zakwalifikowaniu napiwków do jednego z wymienionych źródeł decyduje sposób ich otrzymania. Jeżeli kwota napiwku zawarta jest w rachunku wystawionym dla klienta, to wówczas dla pracownika kwota ta – zgodnie z art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) – stanowi przychód ze stosunku pracy.

Pracodawca dolicza go w takim przypadku do pozostałych składników wynagrodzenia i od łącznej kwoty pobiera zaliczkę na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Często jednak bywa tak, że rachunek wystawiony dla klienta nie zawiera kwoty napiwku. Napiwek jest po prostu wręczany pracownikowi bezpośrednio przez klienta. W takim przypadku napiwek stanowi dla pracownika przychód z innych źródeł. Mowa jest o nich w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Taki napiwek należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym, łącznie z dochodami z pozostałych źródeł. W trakcie roku nie należy odprowadzać od nich zaliczek na podatek dochodowy ani składać dodatkowych dokumentów.

Podobne stanowisko zajął naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany (wyjaśnienia US32/PDL/PŁ/415-11/04 z 8 grudnia 2004 r.). W odpowiedzi na pytanie podatnika stwierdzono, że kiedy pracownik otrzyma napiwki bezpośrednio od klienta, to wówczas ich wartości nie można zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Takie napiwki stanowią bowiem przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy. W zeznaniu podatkowym za dany rok podatkowy podatnik powinien je wykazać w pozycji inne źródła.

Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK