| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odsetki płaci syndyk

Odsetki płaci syndyk

Z masy upadłości mogą być zaspokojone odsetki od wierzytelności, należne od upadłego, za okres do dnia ogłoszenia upadłości. Za zobowiązania powstałe po tym dniu odpowiada syndyk - dotyczy to również odsetek płaconych organowi podatkowemu w przypadku powstania zaległości.

W praktyce, często organy podatkowe mają problem z egzekwowaniem odsetek od podmiotu w upadłości. Oczywiście ustawę z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. nr 60, poz. 535 z późn. zm.) w odniesieniu do postępowania podatkowego stosujemy jako lex specialis (przepisy szczególne) przed Ordynacją podatkową.

W myśl art. 92 ust. 1 Prawa upadłościowego i naprawczego z masy upadłości mogą być zaspokojone odsetki od wierzytelności, należne od upadłego, za okres do dnia ogłoszenia upadłości. Jednak przepis ten dotyczy wierzytelności istniejących w dniu ogłoszenia upadłości. Za zobowiązania powstałe po tym dniu odpowiada syndyk, który – skoro Prawo upadłościowe i naprawcze nie odnosi się do tego typu zobowiązań, powinien respektować przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). A ta nie dzieli podatników i należnych od nich zaległości, na tych w upadłości i pozostałych. Ordynacja podatkowa traktuje wszystkich podatników w odniesieniu do odpowiedzialności za zaległości podatkowe i należne odsetki jednakowo. Oznacza to, że syndyk, działając za upadły podmiot, winien – przy zapłacie podatku po terminie płatności, co często się syndykom zdarza – regulować od zaległości, za które odpowiada, również odsetki za zwłokę.

WARTO WIEDZIEĆ

Organ podatkowy ma obowiązek doręczyć podatnikowi w upadłości, postanowienie o zaliczeniu wpłaty, w którym proporcjonalnie zaliczy wpłatę na poczet zaległego podatku i odsetek za zwłokę.

Ogłoszenie upadłości nie ma i nie może mieć wpływu na wykonywanie obowiązków przez podmiot w upadłości (np. uiszczanie opłat publicznoprawnych). Nie ma również podstaw do odmiennego rozliczania wpłat dokonywanych przez syndyka z tytułu podatku. Żaden przepis nie zwalnia organu podatkowego od obowiązku stosowania zasady określonej w art. 55 par. 2 Ordynacji podatkowej (proporcjonalne rozliczenie wpłaty) tylko z tego powodu, że wpłaty z tytułu zaległości podatkowej powstałej po ogłoszeniu upadłości dokonał syndyk masy upadłości (wyrok WSA w Olsztynie z 10 marca 2004 r., III SA 2682/02; niepublikowany).

Hanna Kmieciak
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »