| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek śmieciowy będzie naliczany od gospodarstwa

Podatek śmieciowy będzie naliczany od gospodarstwa

Opłata za wywóz i utylizację odpadów w Lublinie będzie liczona od gospodarstwa domowego - zdecydowali radni tego miasta. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zapowiedział, że chce zróżnicowania sposobu naliczania opłat.

Za przyjęciem uchwały ustalającej naliczanie opłat za wywóz i utylizację odpadów od gospodarstwa domowego głosowało 15 radnych, siedmiu było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Uchwała przewiduje opłatę 32 zł miesięcznie od gospodarstwa za odpady segregowane i 44 zł - za odpady niesegregowane. W Lublinie jest 144 tys. 634 gospodarstw domowych.

Obowiązek uchwalenia do końca roku 2012 sposobu naliczania tych opłat nakłada na gminę nowa ustawa o utrzymaniu czystości w gminach. Według jej zapisów gminy mogą wybrać tylko jeden spośród czterech wariantów metody naliczania opłat - od gospodarstwa domowego, od liczby osób zamieszkujących gospodarstwo, od powierzchni mieszkalnej i od zużycia wody w danej nieruchomości.

Przeciwni nowym sposobom naliczania opłat byli radni PiS. Jak tłumaczyli, przyniosłyby one wielu mieszkańcom zwiększenie dotychczasowych kosztów wywozu śmieci, często wielokrotne. "Sprzeciwiamy się tak dużemu wzrostowi cen" - powiedział radny Sylwester Tułajew.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zapewnił, że przedłoży projekt zmian uchwały o naliczaniu opłat, jak tylko uchwalone zostaną przez Sejm poprawki do ustawy (zgłoszone przez Senat), które umożliwiają gminom zastosowanie różnych wariantów naliczania opłat.

Żuka zapowiedział, że w nowym projekcie uchwały będzie możliwość indywidualnego podejścia w naliczaniu opłaty od gospodarstw domowych zamieszkałych przez osoby samotne oraz rodziny wielodzietne; będzie też możliwość różnicowania opłat w zależności od rodzaju zabudowy - wielorodzinnej czy jednorodzinnej.

"Ta ustawa dzisiaj nie pozwala różnicować opłat i stosować ulg. Ale żyjemy w państwie prawa i musimy się dostosować do zapisu, który nakazuje wybrać jedną metodę. Po wejściu w życie nowelizacji będziemy różnicować te kryteria" - powiedział Żuk.

Koszt działania systemu odbioru i utylizacji odpadów w Lublinie szacowany jest na 55 mln zł rocznie. W mieście rocznie powstaje ok. 110 tys. ton odpadów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK