| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek śmieciowy będzie naliczany od gospodarstwa

Podatek śmieciowy będzie naliczany od gospodarstwa

Opłata za wywóz i utylizację odpadów w Lublinie będzie liczona od gospodarstwa domowego - zdecydowali radni tego miasta. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zapowiedział, że chce zróżnicowania sposobu naliczania opłat.

Za przyjęciem uchwały ustalającej naliczanie opłat za wywóz i utylizację odpadów od gospodarstwa domowego głosowało 15 radnych, siedmiu było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Uchwała przewiduje opłatę 32 zł miesięcznie od gospodarstwa za odpady segregowane i 44 zł - za odpady niesegregowane. W Lublinie jest 144 tys. 634 gospodarstw domowych.

Obowiązek uchwalenia do końca roku 2012 sposobu naliczania tych opłat nakłada na gminę nowa ustawa o utrzymaniu czystości w gminach. Według jej zapisów gminy mogą wybrać tylko jeden spośród czterech wariantów metody naliczania opłat - od gospodarstwa domowego, od liczby osób zamieszkujących gospodarstwo, od powierzchni mieszkalnej i od zużycia wody w danej nieruchomości.

Przeciwni nowym sposobom naliczania opłat byli radni PiS. Jak tłumaczyli, przyniosłyby one wielu mieszkańcom zwiększenie dotychczasowych kosztów wywozu śmieci, często wielokrotne. "Sprzeciwiamy się tak dużemu wzrostowi cen" - powiedział radny Sylwester Tułajew.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zapewnił, że przedłoży projekt zmian uchwały o naliczaniu opłat, jak tylko uchwalone zostaną przez Sejm poprawki do ustawy (zgłoszone przez Senat), które umożliwiają gminom zastosowanie różnych wariantów naliczania opłat.

Żuka zapowiedział, że w nowym projekcie uchwały będzie możliwość indywidualnego podejścia w naliczaniu opłaty od gospodarstw domowych zamieszkałych przez osoby samotne oraz rodziny wielodzietne; będzie też możliwość różnicowania opłat w zależności od rodzaju zabudowy - wielorodzinnej czy jednorodzinnej.

"Ta ustawa dzisiaj nie pozwala różnicować opłat i stosować ulg. Ale żyjemy w państwie prawa i musimy się dostosować do zapisu, który nakazuje wybrać jedną metodę. Po wejściu w życie nowelizacji będziemy różnicować te kryteria" - powiedział Żuk.

Koszt działania systemu odbioru i utylizacji odpadów w Lublinie szacowany jest na 55 mln zł rocznie. W mieście rocznie powstaje ok. 110 tys. ton odpadów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK