| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > TOP 10 zmian w prawie w 2012 roku - cz. II

TOP 10 zmian w prawie w 2012 roku - cz. II

W poniższej publikacji przedstawiamy kolejne akty prawne, jakie zakwalifikowaliśmy do naszego rankingu.

IV miejsce w rankingu TOP 10 zajmuje ustawa z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych (Dz. U. z 2012 r., poz. 855), która weszła w życie 27 września 2012 r. W ustawie w kompleksowy sposób określono zasady tworzenia, organizacji oraz działalności spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych, a także zasady sprawowania nad nimi nadzoru. Podstawowym celem ustawy było zapewnienie stabilności finansowej spółdzielczym kasom oszczędnościowo - kredytowym, a także prawidłowości ich funkcjonowania i zwiększenie bezpieczeństwa depozytów ich członków. Najistotniejszą zmianą przewidzianą w ustawie jest poddanie działalności spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Ponadto zgodnie z ustawą, spółdzielcze kasy oszczędnościowo - kredytowe są zobowiązane do przeprowadzenia audytu zewnętrznego i przekazania jego wyników stosownym podmiotom nadzorującym, a także do posiadania funduszy własnych w odpowiedniej wysokości, dostosowanych do rozmiarów prowadzonej działalności. Wprowadzone zmiany mają na celu przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa oszczędności członków spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych.

V miejsce w ww. rankingu kancelarii zajmuje ustawa z dnia 16 września 2011 r. o timeshare (Dz. U. z 2011 r. Nr 230, poz. 1370), która weszła w życie 28 kwietnia 2012 r. Zmiana dotychczasowej regulacji w zakresie objętym nową ustawą była podyktowana obowiązkiem dostosowania polskiego porządku prawnego do przepisów prawa unijnego. W nowej ustawie została zawarta definicja „umowa timeshare” oraz został zmieniony zakres czasowy tej umowy. Ponadto, ustawa ta wprowadziła i szczegółowo zdefiniowała następujące pojęcia: umowa o długoterminowy produkt wakacyjny, umowa pośrednictwa w odsprzedaży timeshare lub długoterminowego produktu wakacyjnego oraz umowa o uczestnictwo w systemie wymiany. Dodatkowo, przepisy nowej ustawy określiły prawa i obowiązki przedsiębiorcy oraz konsumenta, przy czym, konsument został otoczony przez przepisy nowej ustawy większą ochroną prawną.

VI miejsce w naszym rankingu zajmuje ustawa z dnia 14 września 2012 r. o zmianie ustawy - Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2012 r., poz. 1115), która weszła w życie 9 listopada 2012 r. Jednym z fundamentalnych mechanizmów wprowadzonych nowelizacją jest zakazanie organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, w określonych przez ustawę wypadkach. Ponadto, zmienione przepisy ustawy wyposażyły organ gminy w prawo do wezwania organizatora później zgłoszonego zgromadzenia do zmiany miejsca, czasu lub trasy przejścia uczestników zgromadzenia oraz do wydania decyzji o zakazie organizacji zgromadzenia zgłoszonego później. Równie istotną zmianą wprowadzoną ustawą zmieniającą jest zakazanie posiadania niebezpiecznych materiałów lub narzędzi przez uczestników zgromadzeń. Doniosłe znaczenie z punktu widzenia ochrony porządku publicznego mają również zmienione przepisy ustawy w zakresie obowiązków przewodniczącego zgromadzenia, a także odnośnie jego odpowiedzialności za umyślne zaniechanie realizacji obowiązków określonych w ustawie. Zmienione przepisy ustawy mogą pozytywnie wpłynąć na zagwarantowanie osobom przebywającym na terytorium RP prawa do wolności zgromadzeń oraz na poprawę ochrony pozostałych wartości konstytucyjnych.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK