| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Życzenia prawne na Nowy 2013 Rok

Życzenia prawne na Nowy 2013 Rok

Sylwester, a także następujący tuż po nim Nowy Rok to doskonała okazja, aby życzyć sobie wszystkiego najlepszego. Składanie noworocznych życzeń nie jest tylko naszą krajową tradycją, gdyż na całym świecie nadchodzący rok jest zazwyczaj witany w gronie najbliższych i znajomych, którzy składają sobie z tego powodu życzenia. Korzystając z tej okazji, chcielibyśmy złożyć Państwu nasze życzenia prawne na Nowy 2013 Rok, a jednocześnie przedstawić najważniejsze zmiany w prawie, które weszły w życie wraz z początkiem nowego roku lub czekają nas w najbliższych dwunastu miesiącach.

Korzystną zmianą, która może wejść w życie w 2013 r. jest również ustawa - Kodeks budowlany, który zastąpiłby dotychczas obowiązującą ustawę Prawo budowlane. Życzymy Państwu, aby nowe przepisy ułatwiły przeprowadzanie procesów budowlanych i inwestycyjnych. Celem ustawy jest bowiem m.in. rezygnacja z niektórych ograniczeń przy prowadzeniu robót budowlanych. Przykładowo, wszystko, co nie jest budowlą ma zostać uwolnione od konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, natomiast samo pozwolenie na budowę będzie wymagane jedynie w przypadku obiektów wyraźnie wymienionych w ustawie. Życzymy Państwu, aby planowane zmiany zostały uchwalone i wprowadzone w życie, co ułatwi przeprowadzanie procesów inwestycyjnych i budowlanych, a jednocześnie ograniczy rolę administracji państwowej w tym zakresie.

Niezwykle oczekiwaną nowelizacją, która również może wejść w życie w 2013 r. jest ustawa o uchyleniu lub zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Wskazana ustawa stanowi realizację zapowiedzi zmian legislacyjnych zawartych w expose Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2012 r., które mają doprowadzić do zmniejszenia liczby zawodów regulowanych w Polsce. Celem ustawy jest więc zmniejszenie liczby zawodów, których wykonywanie jest na dzień dzisiejszy uwarunkowane spełnieniem wielu wymagań kwalifikacyjnych. Tym samym ustawa ma ułatwić wykonywanie pewnych zawodów (np. zawodu adwokata, radcy prawnego, komornika, syndyka, czy taksówkarza). Życzymy zatem Państwu, aby wprowadzana ustawa w pozytywny sposób wpłynęła na ułatwienie wykonywania pewnych zawodów, a jednocześnie nie spowodowała obniżenia jakości usług świadczonych przez ich przedstawicieli.

W Nowym 2013 Roku, życzymy Państwu spełnienia wszystkich przedstawionych przez nas życzeń prawnych. O tym, czy zostaną one zrealizowane przez ustawodawcę, przekonamy się już za kilka miesięcy. W każdym przypadku mamy jednak nadzieję, że rozpoczynający się Nowy Rok przyniesie jedynie pozytywne zmiany w polskim prawodawstwie, które zostaną uchwalone w sposób zgodny z zasadami prawidłowej legislacji, czego sobie i Państwu życzymy.

Maciej Szulikowski

radca prawny i partner zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Kobyliński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK